PE: głosowanie nad ratyfikacją światowego porozumienia klimatycznego

W Parlamencie Europejskim odbędzie się dziś głosowanie nad ratyfikacją światowego porozumienia klimatycznego, uzgodnionego w ubiegłym roku w Paryżu. Międzynarodowa umowa mówi o zmniejszeniu emisji  CO2 w atmosferze i zahamowaniu wzrostu temperatury.

W ubiegłym tygodniu zielone światło dla porozumienia dali unijni ministrowie środowiska.

Wiceminister Paweł Sałek, pełnomocnik rządu do spraw polityki klimatycznej, podkreśla, że dzięki staraniom rządu nasze interesy zostały zabezpieczone przy wdrażaniu porozumienia.

Polska poprzez specjalne oświadczenie, które było przygotowane Radę Europejską, ministrów do spraw środowiska oraz Komisję, wprowadziła zapisy, które w przyszłości będą zabezpieczać nasze interesy w układzie miksu energetycznego do swobody jego kształtowania, a także do unijnego wewnętrznego porozumienia związanego z kontrybucją, jaką Unia Europejska ma składać do konwencji klimatycznej tak, żeby przeciwdziałać zmianą klimatycznym. Dlatego jest to istotny element na drodze do poprawiania ochrony klimatu, a jednocześnie wskazanie na to, że nasza gospodarka charakteryzuje się zupełnie inną specyfiką – wskazuje Paweł Sałek.

Dwaj najwięksi emitenci gazów cieplarnianych USA i Chiny zatwierdzili umowę z Paryża już na początku września. Do wejścia w życie umowy potrzeba ratyfikacji przez 55 krajów odpowiadających za 55 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych. Zgoda Unii Europejskiej, która odpowiada za ok. 12 proc. światowych emisji, przypieczętuje porozumienie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl