fot. wikipedia

PE zaniepokojony atakowaniem Romów na Ukrainie

Parlament Europejski jest zaniepokojony atakami na reprezentantów społeczności romskiej na Ukrainie. Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani poinformował w poniedziałek w Strasburgu, że zwróci się o wyjaśnienia do przedstawicielstwa Ukrainy przy Unii Europejskiej.

W ataku na obóz Romów, do którego doszło pod koniec czerwca na przedmieściach Lwowa, zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne. Był to jeden z brutalnych napadów na przedstawicieli romskiej społeczności na Ukrainie w ostatnich miesiącach.

„W imieniu Parlamentu Europejskiego chciałbym wyrazić zaniepokojenie z powodu ataków na społeczności romskie na Ukrainie w ostatnich miesiącach” – powiedział Antonio Tajani, inaugurując sesję plenarną europarlamentu w Strasburgu.

Przypominając o ataku we Lwowie, wyraził kondolencje wobec rodziny i przyjaciół ofiary. Życzył też szybkiego powrotu do zdrowia tym, którzy zostali ranni.

„Relacje między UE a Ukrainą opierają się na zasadzie równości. UE przywiązuje ogromną wagę do praw mniejszości, właśnie dlatego zwrócimy się do przedstawicielstwa Ukrainy o wyjaśnienia” – ogłosił szef Parlamentu Europejskiego.

Poprzednio do napadów na romskie obozy doszło na Ukrainie 23 maja w obwodzie tarnopolskim, 9 maja w obwodzie lwowskim oraz 7 maja i wcześniej, 22 kwietnia, w Kijowie.

PAP/RIRM

drukuj