fot. PAP/Wojtek Jargiło

Stalowa Wola: w mieście działa siedem obiektów dla ukraińskich dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych

Obecnie w Stalowej Woli funkcjonuje siedem obiektów dla ukraińskich dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych. Ich rolą jest pomoc w zabezpieczeniu przyszłości pokrzywdzonych przez wojnę dzieci. Prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, zaznacza, że w pomoc najmłodszym są zaangażowani pracownicy ratusza oraz wolontariusze.

Od piątku do Stalowej Woli przywieziono blisko tysiąc dzieci ewakuowanych z terenów objętych wojną. Na miejscu otrzymują pomoc medyczną, wyżywienie, mają dostęp do atrakcji i animacji. Najmłodsi przebywają w mieście przez kilkadziesiąt godzin, następnie są przewożeni do bezpiecznych, zweryfikowanych miejsc na terenie całego kraju. Takie zaangażowanie Stalowej Woli jest możliwe dzięki współpracy między polskim i ukraińskim resortem rodziny.

Prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny mówił w „Polskim Punkcie Widzenia” na antenie TV Trwam, że wizytatorzy z organizacji samorządowych oraz Komisji Europejskiej bardzo wysoko ocenili działania na rzecz ukraińskich sierot. Włodarz podkreślił, że Stalowa Wola daje uchodźcom namiastkę spokoju i domowego ciepła.

To szczególnie zadanie, dlatego że obejmujemy opieką dzieci, które już raz straciły dom, a w tej chwili tracą swoje zorganizowane miejsce opieki w domach dziecka lub rodzinach zastępczych. Jest to szczególna rola, dlatego że naród ukraiński powierza nam opiekę nad dziećmi, nie tylko pod względem zabezpieczenia najważniejszych potrzeb podczas długiej i ciężkiej podróży. Olbrzymia rola jest położona na Stalowej Woli, ponieważ dotyczy zabezpieczenia przyszłości dzieci – wskazał Lucjusz Nadbereżny.

W sobotę strona ukraińska podjęła decyzję o przerwaniu zorganizowanej ewakuacji dzieci z domów dziecka, ponieważ Rosjanie dopuszczają się do strzelania do nich i do ich opiekunów. Polska podtrzymują stałą gotowość do przyjmowania najmłodszych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl