35-lecie „Tygodnika Solidarność”

„Tygodnik Solidarność” był pismem, które zostało wywalczone przez robotników, i w którym mówiono o szacunku dla pracownika – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej gali 35-lecia istnienia „Tygodnika Solidarność”. Pierwszy numer gazety ukazał się w kwietniu 1981 r.

Andrzej Duda podkreślił, że niestety wiele z kwestii poruszanych w tygodniku w czasie PRL-u pozostaje aktualne do dziś. Jako przykład, prezydent wymienił m.in. postulowane przez pismo równe prawa wszystkich obywateli oraz poszanowanie dla każdej pracy. „Tygodnik Solidarność” nie obawiał się artykułów krytycznych po różnych stronach sceny politycznej – zaznaczył prezydent.

Był pierwszym w komunistycznej Polsce pismem wydawanym niezależnie od władzy. Nie bał się pisać i polemizować w trudnych sprawach; z jednej strony pisząc krytycznie, ale z drugiej strony wspierając rząd Jana Olszewskiego, domagając się powołania Instytutu Pamięci Narodowej i lustracji, która ma wreszcie wprowadzić przejrzystość i czystość do życia publicznego – powiedział prezydent Duda.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, wskazał, że „Tygodnik Solidarność” to nie tylko wspaniała historia, ale także świetlana przyszłość.

Nierozerwalnie losy „Tygodnika Solidarność” idą w parze ze związkiem zawodowym „Solidarność”. I wzloty, i upadki. Dzisiaj jesteśmy na tym zakręcie, który „Tygodnik Solidarność” pcha ku pozytywnemu rozwiązaniu, czyli chcemy, aby „Tygodnik Solidarność” był jeszcze lepszą gazetą – podkreślił Piotr Duda.

„Tygodnik Solidarność” współtworzyło wielu wybitnych polityków oraz publicystów. Warto wskazać, że dwóch redaktorów naczelnych pisma, zostało następnie premierami Polski.

Podczas uroczystości okolicznościowymi statuetkami „Tygodnika Solidarności” uhonorowano m.in. aktora i satyryka Jana Pietrzaka.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl