J. Sasin o noweli ustawy IPN: Ta ustawa daje realne narzędzia do tego, żeby dbać o interes Polski

Prezydent będzie podejmował suwerenną decyzję w sprawie noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Opinia Prawa i Sprawiedliwości jest taka, że przepisy w takim kształcie powinny zacząć funkcjonować – wskazuje szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. W piątek przepisy przyjął Senat, ustawa trafiła już do prezydenta.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów wskazuje, że prezydent podejmie w tej sprawie suwerenną decyzję.

– To jest suwerenna decyzja prezydenta, więc na pewno nie będę panu prezydentowi sugerował, co ma w tej sprawie robić. Natomiast nasze stanowisko jako Prawa i Sprawiedliwość, jako rządu jest jasne. Ta ustawa daje realne narzędzia do tego, żeby dbać o dobry interes Polski, aby walczyć z kłamstwem historycznym, a właściwie to z mutacją kłamstwa oświęcimskiego, które przypisuje Polsce i Polakom jako zbiorowości, jako całości udział, czy współudział, w straszliwej zbrodni Holokaustu. […]Uważamy, że taka ustawa po prostu powinna realnie działać i dawać nam narzędzia do tego, żeby z tym kłamstwem walczyć – podkreśla Jacek Sasin.

Nowe przepisy o IPN wywołały kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział dziś, że w poniedziałek napisze list do wszystkich środowisk polonijnych poświęcony sytuacji wokół nowelizacji ustawy o IPN i temu jaka była intencja tej noweli. Będzie to też prośba, by byli naszymi ambasadorami – dodał.

RIRM

drukuj