Autorstwa Boevaya mashina - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43925342

Polska chce zawiązania międzynarodowej koalicji, która przekaże Ukrainie czołgi Leopard

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard. Cały czas czekamy na deklarację innych krajów, czy są gotowe wziąć udział w inicjatywie. Póki co nie ma jednoznacznej deklaracji.

Polska czeka na decyzję Niemiec w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Na razie oficjalnego stanowiska wciąż nie ma.

– Będziemy rozmawiać z Niemcami – wskazał Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, na antenie RMF FM.

Zapowiedź oznacza podjęcie konsultacji. Polska liczy na jasne stanowisko Berlina.

– Zmienili zdanie w sprawie Patriotów. Liczę, że przychylą się do koalicji państw, które chciałyby wspomóc bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej – oznajmił Piotr Müller, rzecznik rządu.

Konsultacje prowadzone przez Polskę mają być szerokie. Obejmą większą liczbę krajów.

– Polska zainicjowała budowanie koalicji, która jeżeli powstanie – mamy głęboką nadzieję, że powstanie – będzie mogła przekazać czołgi Leopard 2 dla Ukrainy – mówił Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. europejskich.

Z Polski na Ukrainę miałaby trafić jedna kompania Leopardów, czyli od 10 do 14 maszyn. Finlandia już ogłosiła, że jej wkład w koalicję międzynarodową może być wyłącznie symboliczny.

– Czekamy w tej chwili na deklaracje ze strony innych krajów, czy są gotowe do tej koalicji się przyłączyć – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Przekazanie czołgów Leopard Ukrainie poparł Biały Dom.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl