Rodzinne warsztaty świąteczne w Krakowie

W Krakowie odbyły się warsztaty świąteczne. Jego uczestnicy mogli zobaczyć Boże Narodzenie w dziełach dawnych artystów, a także samodzielnie wykonać ozdoby świąteczne.

„Grota pełna tajemnic” – takim hasłem organizatorzy zachęcili uczestników do wzięcia udziału w Bożonarodzeniowych warsztatach muzealnych. Spotkanie odbyło się w dwóch etapach. W części edukacyjnej dzieci wraz z rodzicami mogły poznać świąteczne zwyczaje oraz zobaczyć sceny Bożego Narodzenia przedstawione na ikonach.

– Głównym elementem, na który chcemy zwrócić szczególnie uwagę, jest właśnie grota, grota Bożego Narodzenia. Zazwyczaj w świadomości dzieci, a także nawet i rodziców, funkcjonuje wyobrażenie stajenki, zresztą najczęściej spotykanej na obrazach chociażby właśnie zachodniego kręgu chrześcijaństwa – wskazywała Ewelina Cwetkow z Działu Edukacji Muzeum Narodowe w Krakowie.

Czegoś nowego o Świętach mogli dowiedzieć się również mali uczestnicy.

– Dowiedziałem się właśnie o tej zależności religijnej, że w Kościele greko-katolickim jest właśnie jama, a rzymsko-katolickim jest szopka – zwrócił uwagę Mikołaj, jeden z uczestników warsztatów.

W drugiej części warsztatów dzieci przy pomocy wolontariuszek i rodziców wykonały własnoręcznie świąteczne ozdoby.

– Tutaj na warsztacie wykonają taką malutką ozdobę świąteczną, wykonaną z cynamonu, z gałązek choinek, z suszonej pomarańczy, którą oczywiście suszyłam i pięknie pachnie, z koralików, drucików i kolorowych wstążeczek – wyjaśniła Hiacynta Sowa z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zapach cynamonu, anyżu i sosny towarzyszył uczestnikom warsztatów podczas tworzenia prac. Ich inwencja twórcza była ogromna. Powstały przeróżne ozdoby na choinkę oraz stroiki.

– Zamierzam akurat zrobić gwiazdkę z tych gałązek, ozdobioną wstążeczkami, laską cynamonu i suszoną pomarańczą – powiedziała Zosia, jedna z uczestniczek warsztatów.

Samodzielnie wykonane, pachnące ozdoby świąteczne to drobiazgi, który dzieci mogły podarować bliskim, zawiesić na choince lub położyć na stole wigilijnym.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl