„Siostra naszego Boga”- konferencja o Hannie Chrzanowskiej

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie odbyła się konferencja o Hannie Chrzanowskiej pt. „Siostra naszego Boga”. Za dwa tygodnie krakowska pielęgniarka zostanie beatyfikowana.

28 kwietnia w Krakowie odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej – pielęgniarki, prekursorki domowej opieki nad chorymi oraz współpracowniczki ks. abp Karola Wojtyły.

– Wokół św. już Jana Pawła II gromadzili się też inni święci. Łączyło ich wspólne umiłowanie drugiego człowieka, tego zwłaszcza, który jest najbardziej potrzebujący i czeka na obecność, na wsparcie. Jednocześnie widzimy, jak ci ludzie, wiążą się wiarą, modlitwą i czynem – zaznaczył ks. abp Marek Jędraszewski.

Hanna Chrzanowska była bardzo dobrze wykształcona. Redagowała pierwsze w Polsce czasopismo branżowe dla pielęgniarek, a także uczestniczyła w przygotowaniu „Ustawy o pielęgniarstwie”, która w 1935 r. została przyjęta przez Sejm. Przyczyniła się również do powołania Katolickiego Związku Pielęgniarek Polskich.

– Ona mogła mieć wszystko, ona mogła zostać w Stanach Zjednoczonych, mogła pracować we Francji. Była tak wykształcona, znała kilka języków, a została w Polsce, tej potrzebującej Polsce i jej pomocy – podkreśliła Małgorzata Madej z Zespołu Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Krakowie.

Była też wzorem pielęgniarki, która dbała nie tylko o ciało chorego, ale również o jego duszę.

– Pragnęła, uwzględniając najgłębszą prawdę o człowieku, dotrzeć do jego istoty, aby lepiej móc nieść mu pomoc. Aby uwzględniać wszystkie jego nawyki, przyzwyczajenia, plany, marzenia, aby stosować, nie znaną wtedy jeszcze, zasadę terapeutyczną tzn. otwierania człowieka chorego na świat – powiedział duszpasterz pielęgniarek w archidiecezji krakowskiej, ks. dr Kazimierz Kubik.

To bardzo ważne, żeby iść za wzorem takich ludzi, a nie czerpać ideały z zachodu, podkreśla ks. Michał Drożdż.

– Nie tworzyć tak, jak na zachodzie tworzymy ogromne centra domów dla ludzi starszych, gdzie się ich wyizolowuje z rodzin, gdzie na starość oni są po prostu zamknięci w swoistej enklawie. Oczywiście tam się gwarantuje im  pewne warunki opieki, ale generalnie oni są po prostu wyizolowani z życia rodzinnego. A właśnie Hanna Chrzanowska pokazała, że ludzie oczekujący pomocy, chorzy, cierpiący, jak najbardziej ubogacają rodziny – zaznaczył ks. dr hab. Michał Drożdż, przewodniczący Naczelnego Sądu Dziennikarskiego SDP.

Uczyła również kapłanów, żeby poświęcali chorym więcej czasu.

– Ona była tą prekursorką, która wyprosiła u ówczesnego metropolity krakowskiego Mszę św. przy łóżku chorego człowieka – podkreślił proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Krakowie, ks. Józef Gubała.

Jej proces beatyfikacyjny w 1998 roku w Krakowie otworzył ks. kard. Franciszek Macharski. 7 lipca ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret beatyfikacyjny. Podstawą było uznanie cudu uzdrowienia mieszkanki Krakowa z 2001 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl