fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

[TYLKO U NAS] Ks. abp M. Mokrzycki: Jan Paweł II jest dalej żywy w sercach, słowie i obrazie

„Jan Paweł II jest dalej żywy w sercach, słowie i obrazie. To jest bardzo potrzebne” – powiedział w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Obchodzimy 41. rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża. Osobisty sekretarz św. Jana Pawła II i Benedykta XVI zaznaczył, że „była to wielka radość dla wszystkich, zwłaszcza dla nas, Polaków”.

– Dla wierzących była to wielka duma i nadzieja. Dla wątpiących były to momenty zadumy, zmiany swojego życia. Dla niewierzących był to również czas zadumy, może niepewności. Dla całej naszej ojczyzny był to wielki moment, ponieważ tym, kim dzisiaj jesteśmy i to, co posiadamy – ten dzień będzie nam przypominał, że mamy to dzięki Janowi Pawłowi II, bo on przyczynił się do upadku komunizmu. On otworzył drzwi naszego kraju, naszego Kościoła dla całego świata i pomagał nam, abyśmy starali się być coraz lepszymi. Pomógł nam otworzyć drzwi dla Chrystusa – wskazał ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Metropolita lwowski zapytany, w czym przejawiała się na co dzień świętość polskiego papieża, odpowiedział, że „był ciągle zatroskany o ludzi, co widzimy w jego nauczaniu”.

– Szczególną troską otaczał dzieci, młodzież, osoby starsze, cierpiące. Troszczył się o ludzi pracy, świat kultury, nauki. Każdy z nas może dzisiaj powrócić do nauczania Jana Pawła II, które jest bardzo szerokie. (…) Chciał, żeby wszyscy byli ludźmi, byli szczęśliwi w tym świecie i kroczyli drogą pokoju, dobra i sprawiedliwości – powiedział gość Radia Maryja.

41 lat temu Papież Polak skierował do nas wciąż aktualne przesłanie – „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Ks. abp Mieczysław Mokrzycki zauważył, że „wielu ludzi słucha głosu św. Jana Pawła II. Widzimy to w naszym kraju, ale także i w Europie”.

– Wielu ludzi powraca do nauczania Papieża, także dzięki środkom masowego przekazu, w Polsce w sposób szczególny dzięki Telewizji Trwam, która pokazuje jego obraz w telewizji, i Radiu Maryja, które przekazuje jego przesłania, konferencje. Jan Paweł II jest dalej żywy w sercach, słowie i obrazie. To jest bardzo potrzebne. Myślę, że Jan Paweł II będzie z nas dumny, zwłaszcza z Polaków z tego, że będziemy wracać do tego, do czego nas nawoływał, mówiąc, że Polska i cała Europa ma korzenie chrześcijańskie i żebyśmy zawsze byli dumni z tego, że jesteśmy Polakami – podkreślił.

Cała rozmowa z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj