2 kwietnia wirtualne czuwanie w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II

15 lat po śmierci Jana Pawła II, w szczególnie trudnym dla społeczeństwa i wspólnoty międzynarodowej czasie, odbędzie się wirtualne czuwanie po jego śmierci – poinformowała rzecznik prasowa Centrum Myśli Jana Pawła II Joanna Korzeniewska.

Dodała, że Centrum przywołuje słowa papieża „Musicie być mocni mocą miłości”, które padły podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Tegoroczne hasło rocznicy 2 kwietnia nabrało szczególnego znaczenia, a obchody będą wyglądały inaczej niż dotychczas.

„Pierwszy raz od 2005 roku nie będziemy towarzyszyć warszawiakom 2 kwietnia na placu Piłsudskiego. Tak jak wiele inicjatyw w przestrzeni publicznej, również tę przenosimy do działań w internecie, by w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla zdrowia wspomóc potrzebę tych, którzy w rocznicę śmierci Papieża chcą być razem – podkreślił Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Warszawiacy spotykali się i słuchali Jana Pawła II na placu Piłsudskiego od 1979 roku. Wtedy jeszcze było to na placu Zwycięstwa. Kolejne pielgrzymki szczelnie wypełniały to miejsce. Tak samo było w 2005 r., już po śmierci Jana Pawła II.

„Ten wymiar wspólnotowy jest nam szczególnie bliski. Jednak po latach współtowarzyszenia warszawiakom na placu, chcemy rozpocząć nowy etap – budowania kultury pamięci poprzez rozwijanie zasobów związanych z osobą i nauczaniem Jana Pawła II w internecie” – powiedział dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk.

Dodał jednocześnie, że Centrum jest instytucją, która odpowiada za wprowadzanie w nowatorski sposób papieskiej myśli w rzeczywistość.

Podkreślił też, że Centrum Myśli Jana Pawła II stara się współtworzyć kulturę żywej i dojrzałej pamięci. W szczególny sposób dotyczy to osoby i nauczania Papieża.

„Mamy świadomość, że pamięć to uczucia, słowa i działania w codzienności. Dlatego w tym roku zapraszamy internetowych uczestników czuwania do akcji >>Musicie być mocni mocą miłości<<. Na Facebooku można już pobrać specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe #mocnimiloscia i dać tym samym sygnał swojej wirtualnej obecności na placu już teraz, na kilka dni przed samą rocznicą. Co więcej, każdy będzie mógł wyrazić swoje rozumienie myśli Papieża poprzez zamieszczenie w komentarzu pod specjalnie przygotowanym z okazji 2 kwietnia postem zdjęć pokazujących, jak dziś interpretuje wezwanie do bycia mocnym” – powiedział koordynator akcji Marcin Nowak.

Dodał, że oczywiście nie chodzi o moc w znaczeniu fizycznym.

„Mocą, o której mówi Jan Paweł II, jest miłość. To ona daje siłę, to dzięki niej możemy ratować siebie, budować i chronić naszą wspólnotę i pamiętać o solidarności. Ostatecznie tylko ona się liczy” – podkreślił Marcin Nowak.

2 kwietnia w wieczornych godzinach wirtualnego czuwania, na fanpage’u Centrum Myśli Jana Pawła II przywołane zostaną słowa Jana Pawła II, które stały się źródłem hasła tegorocznych obchodów. Tradycyjnie o godz. 21.37 zabrzmi utwór „Cisza”. Na koniec czuwania będzie można posłuchać „Litanii do św. Jana Pawła II” w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jan Krutula oraz solistów Ingi Poskute i Roberta Gierlacha. Koncert ten odbył się 2 kwietnia 2017 r. w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

PAP

drukuj