Dzwon „Jan Paweł II” – w Katedrze Wawelskiej

Dzwon „Jan Paweł II” został we wtorek rano zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu. Po raz pierwszy dzwon zabije 18 maja – w rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Odlany z brązu dzwon waży pół tony i ma 93 cm średnicy. Wtopiono w niego podarowany przez kard. Stanisława Dziwisza złoty medal, wybity na pamiątkę 50-lecia kapłaństwa Karola Wojtyły.

Na dzwonie umieszczona została myśl przewodnia pontyfikatu Jana Pawła II: „Nolite timere!” („Nie lękajcie się!”). Jak poinformował PAP proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki, operacja zawieszania dzwonu przebiegła sprawnie i bez komplikacji. Ze względu bezpieczeństwa odbyła się we wtorek wcześnie rano, zanim Wzgórze Wawelskie zostało otwarte dla turystów.

Do wyniesienia dzwonu na wysokość ponad 40 metrów użyto specjalnego dźwigu, który musiał być na tyle lekki, aby nie uszkodzić nawierzchni wawelskiego dziedzińca, ale też mieć odpowiednio daleki wysięg. Aby umieścić dzwon na miejscu należało zdemontować fragment dachu wieży.

„Jan Paweł II” zawisł w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu nad trzema znajdującymi się tam obecnie dzwonami: „Herman” (z 1271 r.), „Zbyszko” (z 1423 r.) i „Maciek” (z 1669 r.). Pomysłodawca odlania dzwonu, wawelski dzwonnik i mechanik „Zygmunta” Andrzej Bochniak mówił wcześniej, że kiedy kilka lat temu poszedł na Wieżę Srebrnych Dzwonów zobaczył, że jest tam pusta komora gotowa na przyjęcie dzwonu.

„Ta komora była przygotowana przed prawie 500 laty i czekała na specjalną okazję. Nasi przodkowie nie decydowali się tam powiesić dzwonu, teraz przyszła okazja wyjątkowa” – powiedział Bochniak. Dzwon ufundowała Krakowska Kapituła Katedralna, a został wykonany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

 Poświęcił go metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy św. w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w Katedrze Wawelskiej. Katedra na Wawelu miała dla Karola Wojtyły szczególne znaczenie. W krypcie św. Leonarda Wojtyła po otrzymaniu święceń kapłańskich odprawił 2 listopada 1946 r. swoją mszę prymicyjną.

Tutaj otrzymał sakrę biskupią w 1958 r., a w 1967 r. na Wawelu odbył się ingres kardynalski Wojtyły. W katedrze do dziś stoi konfesjonał, w którym młody Wojtyła spowiadał się 1 września 1939 r. Podczas każdej wizyty w Krakowie Jan Paweł II odwiedzał Wawel i modlił się w katedrze.

PAP

drukuj