Duma zaapeluje o powstrzymanie katastrofy humanitarnej na Ukrainie

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, zamierza we wtorek uchwalić apel do parlamentów świata o „uczynienie wszystkiego, co możliwe dla powstrzymania masowej przemocy i nadciągającej katastrofy humanitarnej na Ukrainie”.

W dokumencie tym – za którego przyjęciem podczas porannej debaty jednomyślnie opowiedziały się już wszystkie kluby parlamentarne, co przesądza o wynikach popołudniowego głosowania – Duma również poprze uzgodnienia poczynione przez szefów dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i Unii Europejskiej 17 kwietnia w Genewie, a także propozycje zawarte w „mapie drogowej”, przedłożonej 7 maja przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

 „Duma Państwowa podziela wyrażone w deklaracji genewskiej z 17 kwietnia 2014 roku stanowisko, że proces konstytucyjny trwający na Ukrainie powinien być wszechogarniający, transparentny i odpowiedzialny; że powinien obejmować natychmiastowe rozpoczęcie szerokiego dialogu narodowego z uwzględnieniem interesów ludności wszystkich regionów i narodowości, wszystkich sił politycznych i społecznych na Ukrainie, a także z uwzględnieniem wyników referendów 11 maja 2014 roku w obwodach donieckim i ługańskim, świadczących o dążeniu mieszkańców tych regionów do obrony swoich praw” – głosi projekt odezwy.

Izba chce podkreślić, że „dialog taki będzie możliwy tylko po natychmiastowym wstrzymaniu działań bojowych, całkowitym rozbrojeniu i izolacji neonazistowskich band, zaprzestaniu presji na partie polityczne i deputowanych do Rady Najwyższej oraz zrezygnowaniu zachodnich kręgów politycznych z popierania kijowskiej junty”. „Każda inna droga prowadzi do krachu ukraińskiej państwowości” – konstatują rosyjscy deputowani w projekcie apelu. Opowiadają się też za „natychmiastowym przeprowadzeniem konsultacji międzyparlamentarnych, mających na celu wypracowanie podejścia sprzyjającego deeskalacji napięcia i przywróceniu bezpieczeństwa obywatelom Ukrainy”.

„Na uwagę zasługuje projekt +mapy drogowej+ przedłożony 7 maja 2014 roku przez szwajcarską prezydencję OBWE” – czytamy w dokumencie. Duma zaproponuje również powołanie na forum Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE międzynarodowej grupy kontaktowej ds. Ukrainy „w celu położenia kresu konfrontacji wewnętrznej i wyprowadzenia kraju z kryzysu politycznego”. „Tylko razem, wykorzystując realne możliwości dyplomacji parlamentarnej, zdołamy powstrzymać przemoc na Ukrainie i zapobiec katastrofie humanitarnej w tym kraju. To święty obowiązek wszystkich uczciwych polityków współczesnego świata” – głosi projekt, adresowany także do międzynarodowych organizacji parlamentarnych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl