fot. sxc.hu

[TYLKO U NAS] P. Guzdek o odwołaniu konferencji „Prawo dziecka do życia”: To kompromitacja UJ i hańba dla Krakowa

Te działania są jawnym przejawem ideologizacji uczelni i naruszają autonomię polskiego uniwersytetu – mówił w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Piotr Guzdek, koordynator ds. pogrzebów dzieci martwo urodzonych w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka. Gość Radia Maryja komentował odwołanie na UJ konferencji pt. „Etyka w medycynie – Prawo dziecka do życia”.

Zaplanowane spotkanie zostało wycofane po naciskach środowisk lewicowych. Piotr Guzdek zaznaczył, że na wspomniane wydarzenia – które miały miejsce w minionym tygodniu – „trzeba spojrzeć z perspektywy niebywałego skandalu”. Jego zdaniem „jest to jawna i niewątpliwa kompromitacja Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także hańba dla uniwersyteckiego Krakowa”.

– Tego typu działania powinny spotkać się z natychmiastową, ostrą i stanowczą reakcją ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Skrajnie lewicowa partia polityczna reprezentująca interesy środowisk aborcyjnych o marginalnym znaczeniu społecznym, partia, która nie posiada przedstawicielstwa w polskim parlamencie – chodzi tu o partię Razem – doprowadziła do odwołania konferencji naukowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. (…) W gronie prelegentów trzy osoby posiadały habilitację, kolejne dwie miały stopień naukowy doktora. Oficjalne stanowisko uniwersytetu to jest jedna sprawa, ale cała rzecz rozegrała się na drodze nieoficjalnej i my doskonale o tym wiemy, że są wokół UJ środowiska aborcyjne i partii Razem – mówił.

Dyrektor prokocimskiego szpitala prof. n. med. Krzysztof Fyderek dzień przed konferencją pisemnie poinformował kapelana placówki ks. prof. Lucjana Szczepaniaka o odwołaniu wydarzenia tłumacząc, że w tej decyzji „kierował się bezpieczeństwem pacjentów”.

Gość Radia Maryja wskazał, iż „tego typu komunikaty, w których Uniwersytet Jagielloński zasłania się względami bezpieczeństwa to stara strategia”. Przypomnijmy, że 2017 rok jest tragiczny w historii Uniwersytetu Jagiellońskiego – wskazał.

– Dwukrotnie zamknięto drzwi przed obrońcami życia, zawsze powołując się na tego typu argumentację. (…) Dlaczego te działania są tak skandaliczne? Dlatego, że parta polityczna dyktuje władzom uniwersytetu kryteria organizacji sympozjum. Te działania są jawnym przejawem ideologizacji uniwersytetu, światopoglądowej indoktrynacji, upolitycznienia szkół wyższych najbardziej prymitywnymi metodami, rodem z ciemnych lat stalinowskich. Te działania naruszają słuszną autonomię polskiego uniwersytetu i podważają prawo do wprowadzania rzetelnej, obiektywnej i merytorycznej debaty akademickiej. Proszę zwrócić uwagę, że przedstawiciele partii nie podjęli wysiłku dysputy naukowej z prelegentami, ale wymusili na władzach uniwersytetu i szpitala odwołanie konferencji strasząc właśnie pikietami. Jest to jawny dowód stosowania przemocy – akcentował.

Przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka przypomniał również słowa ks. abp Marka Jędraszewskiego na temat odwołania konferencji.

– Trafnie tę sytuację ocenił ks. abp Jędraszewski w czwartek na spotkaniu w ramach dialogu w kolegiacie św. Anny: „mamy od czynienia z tym, co wielokrotnie piętnował Benedykt XVI – z dyktaturą mniejszości oraz lękiem tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za życie społeczne i uczelniane przed wzięciem odpowiedzialności wobec ideologii lewackiej. Nie ma ona nic wspólnego z nauką, a częstokroć jest jej przeciwna” – cytował.

Piotr Guzdek dodał, że „te działania wpisują się również w tę debatę ogólnopolską dotyczącą reformy szkolnictwa wyższego”.

– Ministerstwo proponuje wiele reform strukturalnych, wiele reform instytucjonalnych, które niewiele nowego wnoszą, natomiast ta reforma omija podstawowy, fundamentalny aspekt – odnowy moralnej życia akademickiego. (…) Zadziwia fakt, że Uniwersytet Jagielloński jest uległy dla marginalnego protestu społecznego – zauważył gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Piotrem Guzdkiem w sobotniej audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

 

RIRM

drukuj