By Mach240390 - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47364235

Kraków: dziękczynienie za beatyfikację bł. Michała Giedroycia

W bazylice Mariackiej w Krakowie rozpoczęło się dziękczynienie za beatyfikację błogosławionego Michała Giedroycia.

Bł. Michał Giedroyć żył w XV wieku. Posługiwał jako zakrystianin w Kościele św. Marka w Krakowie. Całe swoje życie oddał Panu Bogu.

– On pragnął cały czas być w kościele, więc poprosił, aby pozwolono mu mieszkać w kościele, blisko Najświętszego Sakramentu. Sporządzono mu taką izdebkę przylegającą od podwórza do kościoła, gdzie nie było miejsca nawet, żeby się wyprostować, tylko na krótki odpoczynek, a tak to spędzał czas w świątyni. W świątyni przy Chrystusie, ale też i przy ludziach – mówiła s. prof. Adelajda Sielepin CHR z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Ludzie bardzo często przychodzili do niego, prosząc o modlitwę, o wstawiennictwo w ich intencji i o dobrą radę. Jest on m.in. patronem zakrystianów, osób chorych i niepełnosprawnych. Sam zmagając się ze swoją niepełnosprawnością udowadniał, że jakiekolwiek ograniczenia zdrowotne nie mają żadnego wpływu na budowanie prawdziwej relacji z Chrystusem.

– Michał bardzo wybitnie pokazuje nam to, że nie potrzeba żadnych szczególnych warunków do tego, żeby gorliwość, miłość, wiara, więź z Bogiem rosła. Po prostu chodzi o samą tą więź. […]Michał jest człowiekiem wielkiej skromności. Można powiedzieć, jego rysem charakterystycznym – najważniejszym chyba – jest ukazywanie Chrystusa bez przeszkód. On starał się tak żyć, żeby nie zasłaniać Go nigdy – podkreśliła s. prof. Adelajda Sielepin CHR.

Dziękczynne uroczystości za beatyfikację Michała Giedroycia rozpoczęły się o godzinie 11.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

– Przybywa do nas prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, będzie nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio, będą biskupi z Litwy. To oni nam podarowali naszego nowego błogosławionego – wskazał ks. dr Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej.

Kult publiczny tego krakowskiego błogosławionego został zatwierdzony przez papieża Franciszka w listopadzie ubiegłego roku. Podczas dzisiejszych uroczystości zostanie odczytany dekret beatyfikacyjny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl