fot. https://twitter.com/podlaskaPolicja

Policjanci zatrzymali oszustów, którzy wyłudzili od seniorki 80 tys. zł

80 tys. zł wyłudził od 83-letniej mieszkanki Krakowa mężczyzna podający się za prokuratora. Krakowscy policjanci zatrzymali jego i jego wspólnika.

Na początku sierpnia br. do krakowianki zadzwonił mężczyzna, informując ją o listach poleconych, które powinna odebrać. Kilka minut później zadzwonił inny mężczyzna – który podając się za prokuratora – twierdził, że przedmówca należy do złodziejskiej szajki, która będzie próbowała ją okraść.

„Rzekomy prokurator wypytał starszą kobietę o posiadane oszczędności, a następnie polecił jej wypłacić z banku wszystkie pieniądze zgromadzone na koncie. Kobieta wróciła do domu z gotówką w kwocie 80 tys. zł i zgodnie ze wskazówkami swojego rozmówcy zawinęła je w reklamówkę i położyła przy koszu na szklane odpady w pobliżu bloku, w którym mieszkała” – relacjonował Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

Dopiero po kilku godzinach kobieta zorientowała się, że została oszukana. Pod koniec sierpnia 2021 roku funkcjonariusze z komendy miejskiej oraz policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wkroczyli do jednego z mieszkań na krakowskich Azorach.

Zastali tam i zatrzymali dwóch mężczyzn: podejrzewanego o dokonanie oszustwa 52-latka z woj. mazowieckiego oraz 29-letniego obywatela Ukrainy, przy którym znaleźli niewielką ilość marihuany. Podczas przeszukania mieszkania kryminalni zabezpieczyli znaczną część gotówki mogącej pochodzić z przestępstwa.

52-latek został przesłuchany i usłyszał zarzut oszustwa. Sąd, na wniosek prokuratury, zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego trzymiesięcznego aresztu. Mężczyźnie, który działał w recydywie, grozi do 12 lat więzienia.

29-latek odpowie przed sądem z wolnej stopy. Za posiadanie środków odurzających grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci poszukiwali jeszcze drugiego z oszustów, 28-latek z Łodzi został zatrzymany na początku września w mieszkaniu na jednym z osiedli w krakowskim Podgórzu. Mężczyzna również usłyszał zarzut oszustwa, za co grozi mu do 8 lat więzienia. Sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny tymczasowy areszt.

PAP

drukuj