fot. pixabay.com

Aż o 13 proc. więcej wypadków podczas żniw niż rok temu

Żniwa już za nami. Niestety, w trakcie tego okresu dochodzi do wielu wypadków. Tak też było i w tym roku. W pierwszym półroczu tego roku miało miejsce ponad 6 tysięcy tego typu zdarzeń.

Tegoroczne żniwa nie były zbyt udane. W porównaniu do zeszłego roku rolnicy z pól zebrali mniej.

– Według danych GUS od trzech lat zbiory zbóż w Polsce systematycznie rosły, aż do rekordowych 33 milionów ton w ubiegłym roku. Niestety, w tym roku już zwyżki nie będzie. Rolnicy szacują, że zebrali około 30 proc. zbóż mniej – mówił Grzegorz Wysocki, dyrektor Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Plony są niższe, ale w skupach rolnicy mogą liczyć na więcej pieniędzy za zebrane ziarna.

W tym roku w trakcie żniw doszło do dużej liczby wypadków. W pierwszym półroczu tego roku wypadków w rolnictwie było ponad 6 tysięcy – aż o 13 proc więcej niż w tym samym czasie rok temu.

– Najczęstszą grupą wypadków są wypadki spowodowane przez upadek. Okres żniw jest takim czasem, gdzie pośpiech, niedbalstwo, duże natężenie pracy powodują, że tych wypadków jest najwięcej – wyjaśnił Łukasz Grabowski, dyrektor regionalnego oddziału KRUS w Poznaniu.

Do wypadków na wsi dochodziło też z powodu niewłaściwego używania maszyn rolniczych.

– Bardzo często zdarza się, że osoba posługująca daną maszyną nie potrafi jej obsługiwać bądź nie zdaje sobie do końca sprawy w jaki sposób należałoby dokonywać jej obsługi tak, żeby faktycznie było to bezpieczne – wskazała Daria Wojtczak z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.

W Wielkopolsce najwięcej wypadków odnotowano w okolicach Kalisza, Konina i Gniezna.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl