Kraków: rozpoczęły się obrady Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

W Krakowie rozpoczęły się dzisiaj obrady 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Członkowie Komitetu w pierwszym dniu przyjmą m.in. raport z poprzedniej sesji, która odbyła się w Stambule i była kontynuowana w Paryżu oraz raport z działalności organizacji doradczych UNESCO.

Wczoraj odbyła się uroczystość otwarcia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Brał w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu akcentował, że jest to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ komitet obraduje w Polsce po raz pierwszy. [czytaj więcej]

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego zaznaczył też, że z wiedzy polskich ekspertów korzysta dzisiaj świat przy realizacji zamierzeń przywracania dziedzictwa do należnej mu postaci i należnego miejsca.

– Wierzę w to, że polscy eksperci będą mogli przyczynić się również do odbudowy Aleppo. Do tego, żeby odzyskało ono tę świetność, którą miało przed wojną i aby dalej było dobrze się rozwijać. Jeszcze raz dziękuję za to spotkanie. Życzę państwu burzliwych obrad, ale takich burzliwych, które zawsze będą kończyły się dobrym finałem, dobrym dla świata. Bo dzieło, które jest realizowane przez Komitet i UNESCO ma dla całego świata, dla całej kultury i cywilizacji znaczenie absolutnie niepodważalne – powiedział Andrzej Duda.

Sesja UNESCO, która jest największym międzynarodowym wydarzeniem organizowanym w tym roku przez rząd, potrwa do 12 lipca.

RIRM

drukuj