Konkurs szopek w Krakowie

Dziś obędzie się uroczyste wręczenie nagród 72. konkursu szopek, który odbył się na Rynku Głównym w Krakowie. Ogłoszenie wyników, a także otwarcie wystawy odbędzie się dziś o godz. 12:00 w Krzysztoforach.

Jak co roku, w pierwszy czwartek grudnia, pod pomnikiem Adama Mickiewicza odbyła się prezentacja zgłoszonych do konkursu prac. Korowód szopek przeszedł na scenę Targów Bożonarodzeniowych a stamtąd do Pałacu Krzysztofory.

– Szopka krakowska powinna być wieżowa, strzelista. Powinna zawierać kolory ludowe Krakowa tj. czerwień i zieleń. W tych kolorach powinna być dominująca. No i bardzo dobrze jakby miała witraże podświetlane i ruchome rzeczy – tłumaczył szopkarz Tadeusz Gillert.

W konkursie szopek może wziąć udział każdy bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Szopkarz może maksymalnie zgłosić trzy szopki. Prace będą oceniane w kategoriach: młodzieżowej, powyżej 18 lat oraz seniorskiej.

Jedną z szopek, którą zgłoszono do konkursu, wykonała Krakowska Drużyna Harcerska ,,Vikingowie”.

– Przyszliśmy dlatego, że od paru miesięcy robiliśmy na zbiórkach szopkę i przyszliśmy uczestniczyć w konkursie szopek krakowskich jako pierwsza w historii drużyna harcerska biorąca udział w tym konkursie – zaznacza drużynowy Filip.

O własnoręcznie wykonanej szopce opowiada także Piotr Baczyński, szopkarz.

– Spełniły się moje marzenia – szopka stanęła tutaj u stóp pomnika. Można powiedzieć, że tę szopkę robiłem jakieś trzy miesiące,  prawie codziennie. Jestem na emeryturze. Mam czas. Szopka jest ruchoma, podświetlona, wszystkie witraże są podświetlone, figurki przy żłóbku obracają się dookoła – mówił Piotr Baczyński.

TV Trwam News / RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl