fot. flickr.com

„DGP”: 5,5 mld złotych więcej na pacjentów

Leczenie szpitalne, opieka długoterminowa oraz świadczenia rehabilitacyjne – w tych obszarach w przyszłym roku zastrzyk finansowy będzie największy. Łącznie budżet Narodowego Funduszu Zdrowia na 2018 rok będzie wynosić 77,5 mld złotych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Projekt wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia na 2018 rok, do jakiego dotarł dziennik, to być może już „jeden z ostatnich takich planów. Resort zdrowia pracuje bowiem nad likwidacją funduszu, chociaż Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że to projekt do realizacji na kolejną kadencję” – czytamy w artykule.

– Do kasy Narodowego Funduszu Zdrowia dzięki wyższej ściągalności składki zdrowotnej ma wpłynąć o ponad 5,5 mld złotych więcej. To o 1,7 mld złotych więcej niż zakładano na ten rok – wskazuje ”Dziennik Gazeta Prawna”.

Nominalnie najwięcej pieniędzy trafi do dwóch województw – mazowieckiego i śląskiego. Wzrost będzie najbardziej zauważalny w przypadku finansowania szpitali – wzrośnie ono o prawie 15 procent.

Przyszły rok zapowiada się w świetle tego projektu lepiej dla pacjentów.

 – Na dalszych miejscach, jeśli chodzi o tempo nakładów, znajdą się opieka długoterminowa oraz rehabilitacja. O 5 procent więcej środków będzie też przeznaczonych na podstawową opiekę zdrowotną: finansowanie lekarzy rodzinnych przekroczy rekordowy poziom 10 mld zł – podaje dziennik.

Jak ujawnia gazeta, „pogorszy się natomiast specjalistom – dostaną na leczenie znacząco, bo o 1,2 miliarda złotych mniej”. Jest to efekt rozwiązania znanego jako sieć szpitali, które zacznie obowiązywać od 1 października.

PAP/RIRM

drukuj