By dostosować szpitale do norm UE, samorządy potrzebują 7 mld zł

Samorządy potrzebują nawet 7 mld zł, by dostosować placówki medyczne do wymogów UE, które wejdą w życie z końcem 2016 r. – napisał jeden z dzienników. Standardy unijne nałożą na szpitale obowiązek m.in. zapewnienia odpowiedniej powierzchni na pacjenta oraz dostępu do światła dziennego.

Bez unijnych pieniędzy, co trzeciej placówce grozi likwidacja. Unia Europejska zapewnia dofinansowanie, ale Bruksela narzuciła niekorzystne reguły jego pozyskiwania w nowych programach operacyjnych.

Rząd PO-PSL wiedział od dawna, że szpitale trzeba będzie dostosować, ale bagatelizował sprawę – mówi europoseł Bolesław Piecha, były minister zdrowia.

– Dostępność do leczenia w Polsce jest skandaliczna i ona nie wytrzymuje żadnej krytyki – nie tylko ze strony UE, ale szeroko rozumianej Europy.  (…) Obawiam się, że należałoby przeznaczyć środki finansowe z budżetu państwa, po to, żeby wreszcie skończyć z tą starą piosenką „jakoś to będzie”. Robić raz, a dobrze – wtedy będziemy mieć przygotowane szpitale do tego, żeby bezpiecznie, w miarę komfortowo, leczyć polskich pacjentów – zaznacza europoseł.

Pieniędzy nie będzie można wydawać na remonty związane z zaostrzonymi wymogami technicznymi i sanitarnymi. Samorządy dostaną dotację UE, gdy wojewodowie sprecyzują, jakich usług szpitale w regionie potrzebują najbardziej.

RIRM

drukuj