fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. Zdrowia: do szpitali trafi dodatkowe 650 mln zł

650 mln zł zostanie przeznaczonych na poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych i wzrost finansowania szpitali. Dzięki temu ryczałt średniej wielkości szpitala powiatowego wzrośnie o około milion złotych.

Podczas czwartkowej konferencji prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, poinformował, że na jego wniosek Narodowy Fundusz Zdrowia zmienia wyceny świadczeń zdrowotnych.

– Te pieniądze trafią do szpitali pierwszego i drugiego poziomu referencyjności czyli – mówiąc potocznie – szpitali powiatowych. Oczywiście tam jest większa grupa szpitali niż tylko szpitale powiatowe – mówił Łukasz Szumowski.

Dodatkowe pieniądze mają m.in. zrekompensować wydatki, jakie szpitale ponoszą na wynagrodzenia personelu medycznego, a także na zakup coraz nowocześniejszego sprzętu.

– Uruchomiliśmy właśnie 900 milionów z tych, które dostaliśmy z budżetu państwa. One również zostaną przeznaczone na dalsze finansowanie tych świadczeń, które jak powiedzieliśmy będą nielimitowane i będą finansowane w sposób nielimitowany – wskazał minister zdrowia.

Zakładany wzrost wycen w chirurgii i chorobach wewnętrznych będzie wynosił od 5 do 15 proc.

– Wyprzedzamy zmiany wycen w tym trybie proponując zmianę ogólną na poziomie 5 proc. do poziomu 15 proc. w poszczególnych grupach JGP, gdzie te koszty również – w ocenie szpitali – są wyraźnie wyższe niż aktualnie proponowana cena – powiedział Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak zaznaczył prezes NFZ – takich zmian będzie więcej.

– Jeżeli chodzi o plany zmiany wycen, to jest to pierwsza ze zmian. W drugiej połowie roku planujemy kolejne zmiany wycen. Mamy świadomość, że koszty po stronie świadczeniodawcy rosną. Współpraca z przedstawicielami świadczeniodawców, w mojej ocenie jest dobra – podkreślił prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zmiana wyceny dotyczy 308 z 667 grup z katalogu tzw. jednorodnych grup pacjentów, co oznacza, że obejmie blisko połowę wszystkich świadczeń realizowanych przez szpitale.

TV Trwam News/RIRM

drukuj