Jutro spotkanie ws. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej
Jutro odbędzie się spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z dyrektorami szpitali i marszałkiem woj. lubelskiego ws. sytuacji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Politycy PO-PSL tworzący zarząd województwa Lubelskiego lobbują za połączeniem Centrum z zadłużonym szpitalem im. Św. Jana Bożego.
Decyzji tej sprzeciwiają się pracownicy i pacjenci szpitala, którzy wskazują, że placówka kompleksowo i skutecznie leczy pacjentów nowotworowych.
Chcemy przedstawić ministrowi Radziwiłłowi aktualną sytuację Centrum Onkologii i znaleźć rozwiązanie problemu – mówił na antenie Radia Maryja wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
– Problemem jest fakt, że oddziały, które dzisiaj leczą pacjentów onkologicznych w 95% nazywane są w sposób nieonkologiczny tylko dlatego, że nie można ich nazwać w sposób onkologiczny – np. chirurgia onkologiczna czy laryngologia onkologiczna – bo takie nazwy nie występują w kodach resortowych ministra zdrowia. I to należałoby poprawić, bo to blokuje – mówiąc najogólniej – dostęp Centrum do pełnego kontraktowania procedur wykonywanych i leczenia wykonywanego na tych oddziałach. I tutaj jest ważna rola pana ministra Konstantego Radziwiłła, który zgodził się przyjechać, wysłuchać nas i zapoznać się z tym problemem. Liczę na to, że również nagłaśnianie sprawy przez Radio Maryja, przez TV Trwam pomoże to Centrum uratować w takiej formie, w jakiej ono występuje z uwagi na „tsunami onkologiczne”, które jest przed nami jest ono konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego – wyjaśnił Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli jest jedynym pełnoprofilowym kompleksowym szpitalem onkologicznym w południowo-wschodniej Polsce.
Obecnie Centrum jest w trakcie rozbudowy i modernizacji. Budowa szpitala jest największą tego typu inwestycją w Polsce finansowaną z rezerwy budżetu państwa w 80 procentach i w 20 procentach z budżetu województwa.
RIRM