M. Morawiecki: oszczędności to nasza pięta achillesowa

Oszczędności to pięta achillesowa polskiej gospodarki – powiedział dziennikarzom we wtorek wieczorem w Londynie wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Zapowiedział przedstawienie propozycji, które będą wspierały oszczędności w gospodarce.

Chciałbym w ciągu pół roku zaproponować zestaw jakichś poważnych propozycji, rozwiązań, instrumentów, które będą wspierały oszczędności w gospodarce, zwłaszcza długoterminowe oszczędności, w tym oszczędności emerytalne – powiedział Morawiecki dziennikarzom na marginesie konferencji dla inwestorów instytucjonalnych, organizowanej przez Bank PKO BP we współpracy z GPW, dotyczącej rynku kapitałowego w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

„Dzisiaj w pracowniczych programach emerytalnych i indywidualnych jest śladowa ilość zgromadzonych środków, ok. 10 – 11 mld zł wszystkiego razem, czyli 0,6 – 0,7 proc. PKB” – dodał. Zaznaczył, że nawet nie chce tego porównywać do Francji czy Włoch, bo jest to jakaś „mikroskopijna” kwota. Podał, że w Wielkiej Brytanii programy takie to nawet 30-proc. uzupełnienie wartości emerytur średnio zamożnych emerytów.

Pytany o fiskalne zachęty do oszczędzania, powiedział, że „myślimy” o tym, ale „to za wcześnie, żeby cokolwiek mówić”. „Bo to jest też do uzgodnienia z ministerstwem finansów i innymi ministrami, na całym rządzie” – zastrzegł.

Natomiast jakąś propozycję do przedyskutowania na Radzie Ministrów w ciągu kilku miesięcy chciałbym zaproponować w tym zakresie, bo uważam, że rzeczywiście oszczędności to jest absolutnie pięta achillesowa polskiej gospodarki. Nie ma co chować głowy w piasek, musimy zaproponować tutaj coś takiego zasadniczo nowego – podsumował.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl