fot. flickr.com

Protest PSL przeciw rządowemu projektowi dot. sprzedaży ziemi

Politycy PSL-ubędą dziś protestować na Pl. Trzech Krzyży przeciwko rządowemu projektowi ustawy, która wprowadza pięcioletni zakaz sprzedaży państwowej ziemi.

Według ludowców ustawa o obrocie ziemią rolną zbyt mocno ingeruje w prywatną własność. Wskazują oni m.in. na problemy z dziedziczeniem. Politycy PiS-u podkreślają, że nowe regulacje mają chronić grunty przed spekulacyjnym wykupem. W ubiegłym tygodniu Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu.

Poseł Rober Telus, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, podkreśla, że ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. Parlamentarzysta dodaje, że opozycja chce wprowadzić w błąd.

– Pierwszy zarzut, o którym PSL mówi jest taki, że nie będzie można dziedziczyć. Nie ma takiej możliwości, żeby nie można było dziedziczyć, bo dziedziczenia nie zapewnia jakaś ustawa, jakakolwiek ustawa. Dziedziczenie zapewnia konstytucja. Drugą rzeczą, o której mówi jest to, że agencja będzie wykupywać, będzie miała prawo pierwokupu w obrocie prywatnym. Jest to prawdą, będzie miała, ale takie prawo agencja ma od 2003 roku. Tu się nic nie zmienia. Zostawiamy to zabezpieczenie posłom po to, że gdyby przyjechał jakiś obcokrajowiec i chciał odkupić polską ziemię, to wtedy agencja będzie używać tego prawa i będzie tę ziemię odkupywać od rolników – powiedział poseł Rober Telus.

Zgodnie z rządowym projektem ustawy o obrocie ziemią rolną podstawową formą użytkowania państwowych gruntów ma być wieloletnia dzierżawa. Rolnikom indywidualnym będzie przysługiwało prawo pierwokupu, takie prawo będzie miała też ANR. Wiec przed pomnikiem Wincentego Witosa rozpocznie się o godz. 10.30.

RIRM

drukuj