fot. PAP/EPA

Zagraniczni przywódcy apelują do UE o szacunek dla Polski

„Rząd polski, który powstał w wyniku wolnych wyborów, nie powinien podlegać moralizatorstwu i krytyce ze strony Unii Europejskiej” – podkreślił prezydent Czech Milosz Zeman w trakcie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą. „Wraz z wami mówimy Brukseli: więcej szacunku dla Polaków” – apelował węgierski przywódca Viktor Orban podczas uroczystości upamiętniających wybuch powstania węgierskiego 1848 roku.

Na wspólnej konferencji prasowej prezydenci Polski i Czech poinformowali, że rozmawiali m.in. o współpracy gospodarczej obu krajów, bezpieczeństwie energetycznym oraz polityce międzynarodowej. Jak przyznał Milosz Zeman, UE powinna skupić się wreszcie na swoim podstawowym zadaniu, tj. ochronie zewnętrznych granic Unii.

Wyraziłem pogląd, że rząd polski, który powstał w wyniku wolnych wyborów, ma pełne prawo do realizacji działań, do których otrzymał mandat w owych wyborach. Nie powinien podlegać moralizatorstwu czy też krytyce ze strony Unii Europejskiej – tłumaczył prezydent Czech.

Zdecydowana deklaracja Milosza Zemana spotkała się z wdzięcznością prezydenta Andrzeja Dudy. Polski przywódca zauważył, że „każde państwo swoje wewnętrzne sprawy powinno załatwiać we własnym zakresie, suwerennie, bez konieczności wysłuchiwania pouczających uwag ze strony instytucji europejskich czy innych państw”.

To ważna deklaracja, bo ona pokazuje, jak bardzo panu prezydentowi leży na sercu zarówno suwerenność jego państwa, jak i partnerskie traktowanie innych państw, a przede wszystkim sąsiadów – wskazywał Andrzej Duda.

O relacjach Polski z Unią Europejską mówił dziś także Viktor Orban. W trakcie uroczystości upamiętniających wybuch powstania przeciwko Habsburgom w 1848 roku premier Węgier apelował o szacunek Brukseli wobec Polaków.

Tak jak podczas naszej tysiącletniej wspólnej historii również teraz stoimy przy waszym boku w walce, którą toczycie o wolność i niezależność waszej ojczyzny – akcentował Viktor Orban, dziękując przybyłym na uroczystości Polakom.

15 marca to na Węgrzech święto narodowe. Podczas powstania 1848-1849, będącego częścią Wiosny Ludów, Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, swobód obywatelskich, równouprawnienia wyznać religijnych oraz suwerenności Ojczyzny, czego przejawem miało być powstanie niezależnego od władz w Wiedniu rządu węgierskiego.

RIRM/PAP

drukuj