Syryjskie Obserwatorium: Rosja kontynuuje naloty bombowe wokół Palmiry

Rosyjskie lotnictwo przeprowadziło we wtorek serię zmasowanych ataków lotniczych w pobliżu miasta Tadmyr w północnej części Pustyni Syryjskiej, gdzie znajdują się pozostałości starożytnego miasta Palmira – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Naloty bombowe prowadzone przez rosyjskie samoloty i ostrzał ze śmigłowców pozwoliły syryjskiej armii rządowej na zajęcie jednego ze wzgórz na zachód od pochodzącego z III wieku zespołu ruin starożytnej Palmiry, który od maja 2015 roku znajduje się pod kontrolą Państwa Islamskiego (IS). Dżihadyści dokonali w tym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleksie nieodwracalnych zniszczeń.

Zdaniem działającego w Londynie Obserwatorium, które zbiera i opracowuje dane nadchodzące od informatorów w Syrii, siły rządowe zbliżyły się na odległość 4 km od Palmiry na odcinku zachodnim i północnym.

„Jeśli natarcie doprowadzi do zajęcia Palmiry, będzie to bardzo ważne zwycięstwo otwierające drogę ku terytoriom położonym przy granicy z Irakiem” – zaznaczono w komunikacie.

Wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej gen. Nikołaj Pankow oświadczył we wtorek, że lotnictwo rosyjskie będzie kontynuować ataki z powietrza na cele terrorystyczne w Syrii mimo wycofania większej części rosyjskiego kontyngentu wojskowego z tego kraju. Decyzja o ewakuacji z Syrii części rosyjskich sił lotniczych zapadła w poniedziałek. Prezydent Władimir Putin tłumaczył, że decyzja ta była uzgodniona z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem.

We wtorek z Syrii do Rosji powrócił samolot transportowy T-154 oraz wielozadaniowe bombowce taktyczne Su-34. Eksperci nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy i kiedy zostaną wycofane z Syrii pozostałe elementy rosyjskiego potencjału: samoloty myśliwsko-bombowe Su-24 o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolne do działań w każdych warunkach atmosferycznych, silnie opancerzone i uzbrojone samoloty szturmowe Su-25 oraz baterie rakiet przeciwlotniczych S-400 Triumf, które zostały rozmieszczone w Syrii po zestrzeleniu przez tureckie lotnictwo rosyjskiego myśliwca Su-24M.

Szef administracji prezydenckiej Siergiej Iwanow zapowiedział w poniedziałek, że wycofanie rosyjskiego lotnictwa nie będzie dotyczyć „najbardziej nowoczesnych” systemów antyrakietowych. Nie uściślił jednak, czy chodzi o baterie S-400 Triumf, które zapewniają ochronę przeciwlotniczą bazy w Latakii – zauważają agencje.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl