fot. PAP/Jacek Turczyk

Szef MSZ z wizytą w Serbii

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przebywał w Serbii. Szef polskiej dyplomacji wraz ze swoim serbskim odpowiednikiem wzięli udział w otwarciu konferencji belgradzkiej.

Wizyta szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza w Belgradzie to wyraz uznania wobec osiągnięć Serbii w jej drodze do członkostwa w Unii Europejskiej.

Ministrowie spraw zagranicznych obu państw wspólnie zainaugurowali konferencję belgradzką.

– Konferencja służy wymianie doświadczeń. Polska może nam pomóc w trakcie negocjacji, abyśmy i jakościowo, i szybko przeszli tę ścieżkę w kierunku członkostwa w Unii Europejskiej – zaznaczył minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Dacić.

Polska – jak mówił minister spraw zagranicznych Serbii – jest jednym z głównych państw Unii, które mówi o poszerzeniu wspólnoty. Taka polityka będzie kontynuowana – deklarował minister Jacek Czaputowicz.

– Wspieramy proces zbliżania Serbii do struktur europejskich i jest to cel naszej polityki zagranicznej. Doceniamy intensywne wysiłki reformatorskie władz serbskich – podkreślił szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz.

Wysiłki te nie umknęły uwadze także Komisji Europejskiej. Polska aktywnie działa na rzecz państw Bałkanów Zachodnich. Stąd jej udział w procesie berlińskim.

– Już przygotowujemy się do organizacji konferencji procesu berlińskiego w Polsce w przyszłym roku, którego celem jest przygotowanie państw Bałkanów Zachodnich do członkostwa w UE – akcentował polski minister spraw zagranicznych.   

Dziś na drodze Serbii do członkostwa w UE stają relacje z Kosowem.

– Trzeba znaleźć taką formułę, aby te relacje dwustronne – na pewno trudne, na pewno uwarunkowane historycznie, na pewno z dużym ładunkiem emocjonalnym – nie stanowiły przeszkody – wskazał Jacek Czaputowicz.

– Chcemy kompromisu, dialogu, rozmowy. Sprzeciwiamy się jednak jednostronnej polityce, przyjęciu rozwiązań, w których Kosowo nie musi wkładać żadnego wysiłku w kompromis – tłumaczył minister Ivica Dacić.

Polska i Serbia opowiadają się za rozwojem dwustronnych relacji. Już teraz rośnie wzajemna wymiana handlowa. Kolejnym celem będzie rozwój infrastruktury.

– Korzystając także ze środków Unii Europejskiej należy wspierać rozwój infrastruktury i połączeń między państwami UE a Bałkanami Zachodnimi – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Minister Jacek Czaputowicz nie wykluczył włączenia państw Bałkanów Zachodnich, w tym Serbii, do inicjatywy Trójmorza. Relacje obu państw były tematem późniejszych spotkań szefa polskiego MSZ z prezydentem i premier Serbii.

Po Macedonii i Albanii przyszedł czas na Serbię. Belgrad to kolejny przystanek ministra Jacka Czaputowicza, gdzie pada jasny sygnał o wsparciu Polski dla państw Bałkanów Zachodnich.

Szymon Kozupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj