Szef europarlamentu: do lata nie będzie zniesienia wiz dla obywateli Turcji

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wyraził w środę opinię, że nie ma szans na to, by do lipca Unia Europejska zniosła obowiązek wizowy wobec obywateli Turcji.

Jest „absolutnie poza wszelką dyskusją”, że Parlament Europejski rozpocznie debatę na ten temat dopiero po spełnieniu przez Ankarę warunków ruchu bezwizowego – oświadczył Schulz w wywiadzie dla niemieckiego radia publicznego Deutschlandfunk. Dodał, że dlatego nie skierował do komisji prawnej PE propozycji Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Według Schulza Turcja nie spełniła dotąd pięciu spośród 72 warunków zniesienia wiz.

„Nie chodzi tu jednak o ilość, lecz o jakość, a z jakością jest tak, że nie tylko nie spełniono dwóch najistotniejszych warunków, dotyczących ochrony danych i pakietu antyterrorystycznego, ale nawet nie zabrano się za nie” – powiedział szef PE.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan konsekwentnie odrzuca żądania UE w sprawie zmodyfikowania ustaw antyterrorystycznych. W wywiadzie Schulz wskazał na konieczność poinformowania PE, kiedy Ankara zamierza zająć się tą kwestią.

„Wtedy moglibyśmy się zastanowić, jak mamy kształtować nasze plany terminowe” – zadeklarował Martin Schulz.

Zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli tureckich to jeden z głównych elementów zawartego w marcu porozumienia UE z Turcją w sprawie rozwiązywania kryzysu migracyjnego. Zgodnie z tym porozumieniem Turcja ma przyjmować z powrotem migrantów odsyłanych z Grecji po negatywnym załatwieniu ich wniosków azylowych, mogąc w zamian transferować na teren UE za każdą taką osobę jednego syryjskiego uchodźcę o legalnym statusie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl