fot. PAP/Paweł Supernak

P. Szałamacha: Polska gospodarka straciła 9 mld zł na skutek opcji walutowych

Na skutek toksycznych opcji walutowych polska gospodarka straciła 9 mld zł, a wiele firm zbankrutowało. To efekt błędów we wdrożeniu przez koalicję PO-PSL unijnej dyrektywy MiFID – powiedział w Sejmie minister finansów Paweł Szałamacha.

Szałamacha, w ramach raportu podsumowującego rządy PO-PSL, opisywał prace nad wdrożeniem dyrektywy ws. rynków i instrumentów finansowych z 2004 r.

Przypomniał, że w 2008 i 2009 r. nasiliła się akcja sprzedażowa kredytów frankowych i toksycznych opcji walutowych.

Polscy klienci byli pozbawieni ochrony prawa, która by im przysługiwała – mówił minister Paweł Szałamacha.

– Komisja Nadzoru Finansowego podała jako dolny szacunek tych strat polskiej gospodarki, powstałych na skutek opcji walutowych, kwotę 9 mld złotych. Sama branża, producenci mają zdolność czy naturalną skłonność do podawania strat w wyższym przedziale, ale możemy założyć, że jeżeli było to nawet 9 mld złotych, to jest to kwota, która w pełni powinna obciążać wasz rachunek polityczny. Jak zachowywało się Ministerstwo Finansów w sprawie tych opcji walutowych? Otóż nie tylko wstrzymywało, jak widzimy na przykładzie ministra Rostowskiego, prace nad wdrożeniem tej dyrektywy, ale także nie traktowało kosztów przedsiębiorców poniesionych na zakup opcji walutowych, jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej, czyli polskie firmy były uderzane niejako dwa razy – podkreślił minister Paweł Szałamacha.

Spadł poziom dochodów podatkowych w PKB. Dochody tego sektora jeszcze w 2007 r. wyniosły 22,7 proc. PKB, a w 2015 r. już 19,8 proc. PKB. Oznacza to ubytek dochodów podatkowych o blisko 3 proc. PKB – wyliczał minister finansów.

RIRM

drukuj