fot. https://twitter.com/pkpcargo_media

Zwiększenie budżetu programu „Kolej Plus”

Do prac w Komisji Infrastruktury Sejm skierował rządowy projekt zmiany ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji PKP. W środę na sali plenarnej odbyło się pierwsze czytanie.

Projekt dotyczy zwiększenia budżetu programu „Kolej Plus” z 5,6 mld złotych do ponad 11 mld złotych. Dzięki temu możliwe będzie dofinansowanie 34 projektów inwestycyjnych, zamiast planowanych wcześniej 17. Chodzi o realizację inwestycji liniowych – modernizację lub budowę nowych linii kolejowych, w tym mijanek oraz łącznic kolejowych.

Dofinansowanie pozwoli uzupełnić istniejącą już sieć o połączenia kolejowe miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do miast wojewódzkich.

O znaczeniu proponowanej noweli mówił w Sejmie wiceminister infrastruktury, Andrzej Bittel.

– Można powiedzieć w dużym skrócie, że jest to ustawa, która jest niezwykle usadzania w przyszłości, bo dokonuje pewnego podsumowania funkcjonowania ustawy w aspekcie ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji państwowego przedsiębiorstwa PKP, która została przyjęta w roku 2000. Jednocześnie wychodzi w przyszłość, bo są tutaj zapisy dotyczące zwiększenia puli środków programu uzupełnienia lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej „Kolej Plus” do roku 2028. Mam nadzieję, że projekt będzie oceniony pozytywnie – powiedział Andrzej Bittel.

Zgodnie z nowelą minister finansów będzie mógł przekazywać w danym roku kalendarzowym na rzecz PKP PLK dodatkowe skarbowe papiery wartościowe na podwyższenie kapitału.

Nie wiadomo, kiedy komisja infrastruktury zajmie się projektem w ramach drugiego czytania.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl