Turcja: Erdogan w przyszłym tygodniu odwiedzi państwa Zatoki Perskiej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan udaje się 23 lipca w podróż do Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i Kataru – poinformowało we wtorek jego biuro. Turcja jest zagorzałym sojusznikiem Kataru w jego sporze z sąsiadami, oskarżającymi go o wspieranie terroryzmu.

Aby położyć kres temu pozbawionemu sensu kryzysowi, Turcja będzie kontynuować swą konstruktywną i aktywną rolę. W jej ramach nasz prezydent uda się do regionu i odwiedzi w dniach 23 i 24 lipca Kuwejt, Arabię Saudyjską i Katar” – poinformował turecki premier Binali Yildirim.

Ankara poparła Ad-Dauhę, gdy Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn zerwały 5 czerwca stosunki dyplomatyczne, konsularne i gospodarcze z Katarem, nakładając na niego sankcje i oskarżając o wspieranie terroryzmu oraz nadmierne zbliżenie z szyickim Iranem. Katar zaprzecza zarzutom. Teheran jest wielkim rywalem sunnickiej Arabii Saudyjskiej.

Bojkotujące Katar państwa arabskie przedstawiły serię żądań, wśród których figurowało zamknięcie telewizji Al-Dżazira, rozluźnienie relacji z Iranem, zamknięcie tureckiej bazy wojskowej w Katarze oraz wydanie wszystkich wskazanych terrorystów znajdujących się na katarskim terytorium. Domagają się też, aby Katar zerwał kontakty z terrorystycznymi i ideologicznymi organizacjami, takimi jak Bractwo Muzułmańskie, tzw. Państwo Islamskie, Al-Kaida, Hezbollah i Dżabhat Fatah al-Szam (dawny Front al-Nusra, związany niegdyś z Al-Kaidą w Syrii). Arabia Saudyjska i jej sojusznicy zapowiedzieli, że nałożone na Dauhę sankcje będą obowiązywać do momentu, aż spełni stawiane wobec niej żądania.

Katar uznał te żądania za „niedorzeczne”. W miniony piątek Katar i Turcja kategorycznie odrzuciły też żądanie zamknięcia tureckiej bazy wojskowej. Turcja uważa, że 13-punktowe ultimatum wobec Kataru jest niezgodne z międzynarodowym prawem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl