Szczyt G20 w Turcji

Dziś w miejscowości Belek, w Turcji rozpocznie się dwudniowy szczyt grupy G20. W spotkaniu wezmą udział światowi przywódcy, w tym prezydent USA Barack Obama. Unię Europejską będą reprezentować przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Główne tematy obrad to m.in.: kryzys imigracyjny, wzrost gospodarczy, zatrudnianie ludzi młodych, przejrzystość podatkowa oraz negocjacje klimatyczne na forum ONZ.

Turcja zamierza nakłaniać kraje członkowskie do spełniania zobowiązań reformatorskich z listopada ub. r. Wówczas kraje zobowiązały się wyłożyć w ciągu czterech lat 2 bilionów dolarów na pobudzenie globalnej gospodarki i tworzenie nowych miejsc pracy.

Najważniejszą kwestią obecnie wydaje się być kryzys migracyjny i to na nim powinny skupić się obrady – mówi dr Arkady Rzegocki, politolog.

– G20 najprawdopodobniej będzie skoncentrowane na kwestiach imigracji, dlatego że ten problem bardzo mocno dotyka kraje Europy Zachodniej. On w grupie G20 dominuje i wydaje się, że to będzie najważniejsze. Zresztą on też przekłada się na kwestie wzrostu gospodarczego, kwestie zatrudnienia młodych. Rozwiązanie problemu imigracyjnego wydaje się tutaj najbardziej kluczowe – podkreśla politolog.  

G20 skupia najbogatsze i najbardziej wpływowe kraje świata m.in.: Arabię Saudyjską, Australię, Brazylię, Kanadę, Chiny, Włochy, Japonię, Rosję, RPA, Koreę Południową, Turcję, USA oraz UE.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl