Kolejni Polacy z Mariupola mają przyjechać do Polski

Polacy z Mariupola wciąż czekają na ewakuację. Z zapowiedzi ustępującego szefa MSZ Grzegorza Schetyny do Polski mają przyjechać między 15 a 30 listopada. Ewakuowanych ma być 147 osób.

Według projektu rozporządzenia MSW, uruchomione ma być dodatkowe, lotnicze przejście graniczne pod Malborkiem. Koszty niezbędne do utworzenia i funkcjonowania dodatkowego lotniczego przejścia granicznego ma pokryć MON.

Podobne rozwiązanie zastosowano w przypadku Polaków i osób polskiego pochodzenia ewakuowanych z Donbasu. Osoby ewakuowane mają najpierw trafić do ośrodków Cartitas, a następnie będą rozlokowani po całej Polsce.

Poseł Michał Dworczyk, z sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą podkreśla, że za szczegóły programu ewakuacji odpowiada rząd PO – PSL. Polityk dodał, że nowy rząd będzie monitorował jego realizację.

– Informacje od naszych rodaków mieszkających w Mariupolu i jego okolicach potwierdzają to, że jest lista 147 osób. Są to mieszkańcy Mariupola i okolicznych miejscowości, również kilka osób z terenów okupowanych. W tej chwili kończy się weryfikacja ich dokumentów tzn. tam na miejscu konsulowie zakończyli działania i kończy się teraz weryfikacja dokumentów tych osób, które zostały wytypowane do tej ewakuacji. Wszyscy oczekują na zrealizowanie zapowiedzi pana ministra – a mianowicie na samą ewakuację, która miałaby nastąpić w drugiej połowie listopada – mówi poseł Dworczyk.

1 grudnia ma się rozpocząć sześciomiesięczny program adaptacyjny dla Polaków którzy przyjadą z Ukrainy.

RIRM

drukuj