fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr. J. Wiśniewski: Wejście Ukrainy w całkowitą rosyjską orbitę wpływów może doprowadzić do przewartościowania sił w Europie Wschodniej

Niezależna Ukraina jest dla Polski w dużej mierze być albo nie być z tego powodu, że wejście Ukrainy w całkowitą rosyjską orbitę wpływów może doprowadzić do przewartościowania sił w Europie Wschodniej. To może skutkować także tym, o czym było mówione już w XVII wieku: „kto rządzi Ukrainą, ten rządzi w tej części Europy” – powiedział historyk dr Jan Wiśniewski, ekspert ds. międzynarodowych odpowiedzialny za Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu w programie „Stan bezpieczeństwa państwa” w TV Trwam.

Nadzieją na polepszenie relacji polsko-ukraińskich była prezydentura Petry Poroszenki. Ta szansa została jednak przez Ukraińców zmarnowana.

– W okresie rządów Poroszenki, czyli prezydenta, który doszedł do władzy po Euromajdanie i aneksji Krymu przez Federację Rosyjską w 2014 roku, my wtedy dużo sobie obiecaliśmy. Obiecywaliśmy sobie, że nowy prezydent zmieni politykę wewnętrzną, będzie dokonywał pewnych reform. Niestety, to nie zostało uskutecznione. Również relacje polsko-ukraińskie uległy w tym okresie pewnemu zawieszeniu – powiedział ekspert ds. międzynarodowych.

Nasz interes narodowy wymaga tego, żebyśmy wspierali Ukrainę – wskazał wykładowca akademicki.

– Niezależna Ukraina jest dla Polski w dużej mierze być albo nie być z tego powodu, że wejście Ukrainy w całkowitą rosyjską orbitę wpływów może doprowadzić do przewartościowania sił w Europie Wschodniej. To może skutkować także tym, o czym było mówione już w XVII wieku: „kto rządzi Ukrainą, ten rządzi w tej części Europy”. Tutaj Rosja lansując tę koncepcję, starała się umocnić swoje wpływy – oznajmił historyk.

Do dzisiaj nierozwiązaną kwestią w relacjach Polski i Ukrainy jest Rzeź Wołyńska dokonana przez Ukraińców na polskich rodzinach.

– Niestety, ta polityka władz ukraińskich, szczególnie w kwestiach historycznych, szła na konfrontację z polityką historyczną Polski. Przykładem na to jest niewyjaśniona do końca kwestia Rzezi Wołyńskiej. My wiemy, ile było ofiar i gdzie, ale pewna historyczna odpowiedzialność nie została za to wzięta. Państwo polskie chciałoby, żeby Ukraińcy jasno powiedzieli, kto był winien, gdzie będą prowadzone badania i poszukiwanie ofiar. Co prawda prezydent Poroszenko przeprosił za tę zbrodnię, ale nic za tym nie poszło – podsumował dr Jan Wiśniewski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl