Rosja wprowadza embargo mleczne na Litwę

Od poniedziałku, 7 października, Rosja oficjalnie zacznie ograniczać import produktów mlecznych z Litwy – poinformował główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko, którego cytuje agencja Interfax.

 „7 października zacznie się ograniczanie dostępu na rosyjski rynek poszczególnych grup litewskich wyrobów mlecznych” – przekazał Oniszczenko, który także kieruje Federalną Służbą ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów i szczęścia człowieka (Rospotriebnadzor).

Główny lekarz sanitarny FR wyjaśnił, że Rosja ma zastrzeżenia do ich jakości i bezpieczeństwa. „Będą one zatrzymywane na granicy” – zapowiedział, zaznaczając, że dotyczy to przede wszystkim mleka w proszku. 20 września Oniszczenko oznajmił, że Rospotriebnadzor ma uwagi do jakości produktów mlecznych z Litwy.

28 września główny lekarz sanitarny FR oświadczył, że rosyjskie służby sanitarne mają coraz więcej zastrzeżeń do litewskich wyrobów mlecznych. 2 października Federalna Służba ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów i szczęścia człowieka zwróciła się do Federalnej Służby Celnej (FTS) o zaostrzenie kontroli jakości produktów mlecznych z Litwy. „Jest to – w istocie rzeczy – ostatni krok przed całkowitym zakazem sprowadzania tej produkcji na rosyjski rynek” – wyjaśnił wówczas Oniszczenko.

Rosja jest jednym z kluczowych rynków dla produktów mlecznych z Litwy – prawie 85 proc. litewskiego aksportu wyrobów mlecznych przypada na FR. 20 września Rosja także wprowadziła nowe restrykcje wobec litewskich przewoźników samochodowych, zmuszając ich do transportowania ładunków od granicy litewsko-rosyjskiej do urzędu celnego pod eskortą. Wcześniej przez ponad tydzień strona rosyjska przeprowadzała dodatkowe kontrole celne litewskich towarów. Kreml nie wyjaśnił motywów tych działań.

Cytowany w sobotę przez radio Echo Moskwy premier Litwy Algirdas Butkeviczius ocenił, że zaostrzenie przez Rosję przepisów dotyczących importu litewskich produktów mlecznych może być związane ze sprawowaniem przez jego kraj rotacyjnego przywództwa w Unii Europejskiej i listopadowym szczytem Partnerstwa Wschodniegu w Wilnie, na którym Ukraina ma podpisać umowę stowarzyszeniową z UE, a Mołdawia i Gruzja – parafować takie porozumienie.

Rosja wciąż postrzega państwa członkowskie PW i byłe republiki radzieckie (Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę) jako strefę swoich wpływów. Próbując zniechęcić je do odwracania się od Moskwy, blokowała część eksportu tych państw na rosyjski rynek i groziła ograniczeniem dostaw rosyjskiego gazu.

W środę szef litewskiego MSZ Linas Linkeviczius ostrzegł, że Litwa może zablokować drogowe i kolejowe połączenia Rosji z jej obwodem kaliningradzkim, jeśli Moskwa wciąż będzie naciskała na sąsiadów w sprawie ich relacji z Unią Europejską.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl