By David B. Gleason from Chicago, IL - The Pentagon, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4891272

Wyciek tajnych dokumentów USA

W Stanach Zjednoczonych trwa śledztwo ws. wycieku tajnych danych. Obejmują one agresję Rosji na Ukrainę. Pentagon szacuje skalę zagrożenia.

Nie milkną echa po wycieku i publikacji w mediach społecznościowych tajnych dokumentów, wśród których znalazły się informacje o planach USA i NATO wobec nadchodzącej ukraińskiej ofensywy.

 – Z całą pewnością można powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej szkodliwych wycieków danych wywiadowczych w tym stuleciu – powiedział prof. Thomas Rid z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie.

Do ujawnienia opinii publicznej tajnych danych doszło w minionym tygodniu. Niewykluczone, że nastąpi ciąg dalszy.

 Traktujemy to bardzo, bardzo poważnie. Nie ma usprawiedliwienia dla tego rodzaju poczynań. Te dokumenty nie powinny znaleźć się w domenie publicznej. One zasługują na ochronę. Podejmujemy działania, by dowiedzieć się jak najwięcej o skali tego zdarzenia – wskazał John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.  

Władze USA wciąż próbują ocenić, jak ważne są dokumenty zamieszczone w sieci. Wiadomo, że przynajmniej część z nich została spreparowana – zaznaczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jeden z dokumentów – jak dodał – przedstawia szacunki dotyczące śmiertelności rosyjskich żołnierzy w wojnie na Ukrainie znacznie niższe niż te, które publicznie podają urzędnicy amerykańscy.

– Wciąż sprawdzamy ważność wszystkich dokumentów. Departament Obrony podjął międzyagencyjne wysiłki, aby spróbować przyjrzeć się skutkom całego zajścia dla bezpieczeństwa narodowego – mówił John Kirby.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin miał już podjąć rozmowy z sojusznikami na temat oceny szkód, jakie może wyrządzić wyciek dokumentów. Zakres utraconych informacji ma też ocenić specjalnie powołany do tego zespół. Pentagon poinformował, że podjął kroki, które mają złagodzić skutki całej sytuacji. To zaskakujące, że tego typu dokumenty wyciekły z takiego kraju, jakim są Stany Zjednoczone – ocenia były funkcjonariusz CBA dr Roman Marzec, wskazując na możliwe konsekwencje zajścia.

– Ich waga jest o tyle istotna, że kraje zainteresowane pozyskaniem tych informacji już mogą je analizować i w jakikolwiek sposób się do nich odnosić w tylko sobie wiadomym celu. Zwłaszcza te kraje, które są w ten konflikt zaangażowane, nie mówiąc oczywiście o Ukrainie, a Rosji i tych, które są sprzymierzone w tym zakresie – powiedział dr Roman Marzec.

Śledztwo w sprawie wycieku ściśle tajnych dokumentów trwa. Prowadzi je zarówno resort sprawiedliwości USA, jak i Pentagon.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl