fot. https://twitter.com/Waldemar_Cislo

Polska pomaga Syrii

Do Syrii ponownie dociera pomoc z Polski. Po 70 tonach ciepłej odzieży i żywności teraz w transporcie humanitarnym znalazły się środki higieny. Na miejscu przebywał ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Dwa miesiące po tragicznym trzęsieniu ziemi Syria wciąż płacze.

To była dzielnica pełna ludzi i sklepów. W tym budynku mieszkał mój brat, często go odwiedzałam, był policjantem. Teraz z domu pozostał gruz – mówiła mieszkanka Syrii.

Ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie udał się do Aleppo. Tutaj każdy kamień mówi o dramacie miejscowej ludności.

Tutaj można zobaczyć uszkodzenia w każdym domu, w każdej ich części. Każdy kamień tutaj opowiada historię o wytrwałości ludzi w Syrii: w czasie kryzysu, w czasie 12 lat wojny, a także teraz po trzęsieniu ziemi – zauważyła Alissar Basmaji z Fundacji ICARE w Aleppo, która na miejscu wspiera potrzebujących.

W Aleppo ks. prof. Waldemar Cisło rozmawiał z mieszkańcami. Towarzyszył im przed Świętami Wielkanocnymi.

Ojcowie franciszkanie, z którymi rozmawialiśmy, są bardzo zmartwieni tym, że ta mała trzódka, która tutaj została, straciła resztki nadziei – relacjonował.

Tę nadzieję starają się przywrócić darczyńcy, państwowe spółki, które zdecydowały się wesprzeć Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Fundację Przyjaciel Misji.

Po 70 tonach w pierwszym etapie teraz do Syryjczyków pojechały środki higieny. Pomoc została uzupełniona także o świąteczne paczki dla dzieci. Część z nich została przeznaczona dla Aleppo, część dla najmłodszych syryjskich uchodźców przebywających w Libanie.

Udało nam się zgromadzić 1800 paczek ze słodyczami. Aby to słońce, które świeci nad nimi, zagościło również w ich sercach i tych namiotach – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło.

Syryjczycy nie chcą, by ich tragedia została zapomniana.

Chcemy pokazać zniszczenia, które miały miejsce, ale też podziękować za Waszą bezgraniczną miłość i wszystko, co dla nas robicie, aby pomóc nam po tej katastrofie – zaznaczyła Alissar Basmaji.

To podziękowanie dla Polski, dla Polaków. W trakcie pobytu w Aleppo ks. prof. Waldemar Cisło przekazał Syryjczykom ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, by wiedzieli, do kogo udać się ze swoim płaczem i cierpieniem.

TV Trwam News

drukuj