fot. PAP/EPA

Francja: związkowcy zapowiadają na czwartek kolejne manifestacje przeciwko reformie emerytalnej

Francuskie związki zawodowe zapowiadają na czwartek kolejne strajki i manifestacje w całym kraju przeciwko reformie emerytalnej. Protesty odbędą się przed piątkową decyzją Rady Konstytucyjnej dotyczącą rządowej ustawy emerytalnej.

Francuzi przeciwni reformie emerytalnej szykują się do wyjścia na ulice po raz dwunasty. Związkowcy liczą na utrzymanie presji zarówno na władzę wykonawczą, jak i na Radę Konstytucyjną, która w piątek ma wydać decyzję na temat zgodności z konstytucją przyjętej przez rząd z pominięciem drogi parlamentarnej ustawy emerytalnej, podwyższającej wiek przejścia na emeryturę z 62 do 64 lat.

Związkowcy mają nadzieję, że ponownie zbiorą tłumy w Paryżu. Podczas ostatnich manifestacji 6 kwietnia w stolicy protestowało około 57 tys. osób. Według policji najliczniejsze demonstracje odbyły się w Paryżu 23 marca, gdy na ulice wyszło 119 tys. demonstrantów.

W czwartek 6 kwietnia, podczas jedenastej rundy manifestacji w stolicy Francji doszło do zamieszek z policją w m.in. w okolicach Placu Denfert-Rochereau, Placu Włoskiego oraz kawiarni „La Rotonde”.

Podczas kolejnej tury demonstracje mają się odbyć m.in.: w Caen, Bordeaux, Montpellier, Nimes, Grenoble, Annecy, Vichy , Nantes, Saint-Nazaire, Rennes, Lyonie i Tuluzie.

Wciąż na około 40 proc. stacji benzynowych w stołecznym regionie Ile-de-France brakuje paliwa z powodu blokad rafinerii i składów paliwa przez związkowców z centrali CGT. W całym kraju paliwa brakuje na co dziesiątej stacji – podaje dziennik „Le Figaro”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl