fot. PAP/EPA

Prezydent Francji niechętny Ukrainie w Unii Europejskiej?

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, zaproponował stworzenie nowego typu politycznej wspólnoty europejskiej. Miałaby ona obejmować kraje spoza UE, takie jak Ukraina, i przypominać wspólnotę z krajami bałkańskimi. Przywódca Francji mówił o tym w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Okazją był obchodzony w poniedziałek Dzień Europy.

Emmanuel Macron powiedział, że Ukraina dzięki swojej walce i odwadze jest już w samym sercu UE. Procedura rozszerzenia Unii zajmuje jednak lata, a nawet dekady, więc na razie potrzeba innej formy współpracy – stwierdził.

Francuski polityk wyjaśnił, że nowa wspólnota pozwoliłaby demokratycznym narodom europejskim znaleźć nową przestrzeń dla współpracy w zakresie bezpieczeństwa, energetyki czy transportu.

Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, wskazał, że przemówienie Emmanuela Macrona jest wyrazem niechęci Francji do przyjęcia Ukrainy w strukturę UE.

„Zarówno pani przewodnicząca Ursula von der Leyen, jak i szef Rady Europejskiej, Charles Michel, dawali nadzieję Ukrainie na tak zwaną szynką ścieżkę członkostwa w Unii. Wypowiedź o tym, że na członkostwo trzeba by czekać wiele lat, pokazuje po prostu niechęć Francji do tego przedsięwzięcia. Ten pomysł ogólnie jest, jak się wydaje, jeszcze bardziej skomplikowany niż droga do członkostwa, co więcej wymaga zmiany traktatów (…). Traktaty zmienia się jednomyślnie, więc to będzie jeszcze trudniejsze. Moim zdaniem pan prezydent Francji bardzo wyraźnie kluczy w tej sprawie” – oznajmił Zbigniew Kuźmiuk.

Ukraina zabiega o szybkie wstąpienie do UE pd czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. W poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował o wypełnieniu przez jego kraj drugiej części ankiety potrzebnej do otrzymania statusu kandydata do członkostwa.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl