fot. pixabay.com

Dzień Europy – święto pokoju i jedności w Europie

Obchodzimy dziś Dzień Europy, czyli święto pokoju i jedności w Europie. Jednocześnie przypada 72. rocznica ogłoszenia planu Roberta Schumana.  Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji uznawany jest za jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej. Polityk przedstawił koncepcję nowej formy współpracy gospodarczej w Europie.

Plan Roberta Schumana zyskiwał nowych zwolenników i ewoluował. Francuski polityk chciał zbudować Europę Ojczyzn opartą na wartościach chrześcijańskich. W pewnym momencie europejskie elity zaczęły odchodzić od wytyczonego kierunku.

Prof. Ryszard Legutko, europoseł, podkreślił, że dzisiejsza Unia Europejska nie ma nic wspólnego z Robertem Schumanem.

– To jest projekt skrajnie lewicowy, który właśnie tak jest realizowany, czyli bardzo chętnie mówi się dzisiaj o chrześcijaństwie, ale żadna z osób rządzących Unią nie przyznaje się do chrześcijańskich inspiracji. Konsekwencją tego jest to, że Unia Europejska przerodziła się w coś nie tylko antychrześcijańskiego, ale antycywilizacyjnego – powiedział prof. Ryszard Legutko.

W Parlamencie Europejskim odbędzie się dziś finał konferencji w sprawie Europy. Wydarzenie poprzedziły debaty prowadzone ze społeczeństwem obywatelskim na temat wyzwań i priorytetów stojących przed Unią Europejską.

Z konferencji wycofała się Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Politycy mieli zastrzeżenia m.in. do sposobu wyboru uczestników wydarzenia.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl