fot. PAP/Vitaliy Hrabar

Modlitwa w intencji pokoju na Ukrainie

Apel o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie płynął podczas Liturgii Wigilii Paschalnej i Mszy św. Rezurekcyjnych sprawowanych w całej Polsce.

Ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze na Wawelu, nawiązując do dramatycznej historii matek i ich zamordowanych na Ukrainie synów, wskazywał na konieczność szukania siły w wierze.

– Moc wiary, przebaczenia, odejścia od żądzy zemsty, gotowość, by żyć na nowo, nowym życiem, do którego zachęca nas i którego najwyższym wzorem jest Zmartwychwstały Chrystus. To jest siła i moc naszej wiary, siła miłości, przebaczenia, gotowości do pojednania z Bogiem i drugim człowiekiem – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski.

Także ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, nawiązał do dramatycznej sytuacji narodu ukraińskiego.

– „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie”, to jest centralne zdanie Jezusa, jakie przeżywamy dzisiejszej nocy. W tych dniach, gdy z uwagi na wojnę, śmierć ponownie zagląda nam blisko w oczy, te słowa są światłem w ciemności. Zamiast przeklinać ciemności, lepiej uchwycić się tego światła – akcentował ks. abp Stanisław Gądecki.

O modlitwę za Ukrainę apelował ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

– Życzymy im i modlimy się o to, i wierzymy, że tak będzie, żeby to także była Pascha, przejście z niewoli, którą im narzucono, z tej ogromnej krzywdy ludzkiej, tego krzyża, który dźwigają z rozmaitymi pomocnikami, żeby to było przejście do wolności – zwrócił uwagę ks. kard. Kazimierz Nycz.   

Każdy z nas jest posłany do tego, by nieść Chrystusa wszystkim tym, których spotykamy na naszej drodze, mówił w Katedrze Oliwskiej ks. abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

– Idźmy i nieśmy tę Dobrą Nowinę, że Chrystus jest Panem życia i śmierci, że Chrystus jest drogą, prawda i życiem dla każdego człowieka. Zmartwychwstały Chrystus potrzebuje dzisiaj naszego serca. Potrzebuje dzisiaj naszej mowy, naszych nóg, aby wieść o Zmartwychwstaniu zanieść innym – zwrócił uwagę ks. abp Tadeusz Wojda.   

Jak podkreślał ks. abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, zasadniczym celem naszego spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem jest odwrócenie się od grobu grzesznej przeszłości.

– Tylko wtedy będziemy mogli budować nowe lepsze życie w każdym jego wymiarze. Lepszą teraźniejszość i przyszłości. Życzę wszystkim paschalnego nawrócenia. Odwróćmy się od grobu naszej grzesznej przeszłości w stronę Zmartwychwstałego Jezusa. Z Nim i w Nim jest przyszłość – podkreślił ks. abp Józef Guzdek.  

TV Trwam News

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl