PAP/EPA

KE ma przedstawić 8 listopada ocenę postępów Ukrainy w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej

Komisja Europejska ma przedstawić 8 listopada ocenę postępów Ukrainy w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej – informuje Reuters, powołując się na źródła w Komisji. Ma to stanowić kluczowy krok w podejmowaniu przez blok decyzji o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Kijowem.

Ocena zostanie zawarta w rocznym raporcie Komisji Europejskiej szczegółowo opisującym postępy krajów pragnących dołączyć do bloku w spełnianiu niezbędnych kryteriów gospodarczych, prawnych i innych.

Następnie oczekuje się, że podczas szczytu UE 14–15 grudnia zostanie podjęta decyzja w sprawie rozpoczęcia formalnych negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE, co jest najwyższym priorytetem dla Kijowa walczącego z rosyjską inwazją.

„Oczekuje się, że Kijów uzyska pozytywną rekomendację, być może pod dodatkowymi warunkami związanymi ze zwalczaniem korupcji i prawami mniejszości, przy czym ta ostatnia kwestia była podnoszona przez Węgry” – podał Reuters.

W powiązanej ocenie Komisji Weneckiej (organu doradczego Rady Europy) z 9 października stwierdzono, że najnowsze poprawki do ukraińskiego prawa dotyczącego mniejszości narodowych stanowią postęp.

Oczekuje się, że Komisja Europejska uwzględni tę opinię w swoim własnym raporcie.

Jeśli chodzi o pozostałych kandydatów, źródła Reuters informują, że podobne zalecenie może zostać wydane dla Mołdawii. W sprawie Gruzji „nie ma jeszcze rozstrzygnięcia”, czy otrzyma ona formalny status kandydata.

Wszelkie decyzje o rozszerzeniu wymagają jednomyślnego poparcia wszystkich członków Unii Europejskiej, co według urzędników i dyplomatów UE może być trudne do osiągnięcia dla krajów Bałkanów Zachodnich.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl