fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: Cieszę się, że Polska niesie pomoc ludziom dotkniętym kryzysami humanitarnymi

Prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie z faktu, że Polska niesie pomoc ludziom dotkniętym kryzysami humanitarnymi w miejscach ich powstania.        

W Nadarzynie rozpoczęły się międzynarodowe Warszawskie Targi Humanitarne 2019. Z uczestnikami spotkał się dziś Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że Polska od ponad 20 lat jest donatorem pomocy humanitarnej i rozwojowej. Co roku przeznaczamy na pomoc rozwojową przeszło 2,5 mld zł.

Nasza pomoc dociera między innymi na Bliski Wschód do syryjskiej ludności. Wspieramy też projekty humanitarne w krajach ościennych.

– Cieszę się, że Polska niesie pomoc ludziom dotkniętym kryzysami humanitarnymi bezpośrednio w miejscach ich powstania. To bardzo ważne, by osoby, które zostały skrzywdzone koszmarem wojny lub konfliktu, mogły uzyskać pomoc bez potrzeby podejmowania często niebezpiecznej wędrówki do innych krajów. Uważam, że pomoc dla takich osób powinna być znacznie szersza – powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że po opanowaniu sytuacji kryzysowej i zaspokojeniu podstawowych potrzeb powinno następować wspieranie potencjału społecznego oraz gospodarczego tych wspólnot.

Dodał, że tylko takie działanie może utrwalać proces budowania samodzielności i niezależności państw, beneficjentów pomocy humanitarnej. W szerszej perspektywie może także przeciwdziałać wybuchom kolejnych konfliktów i kryzysów.

RIRM/TV Trwam News

drukuj