Prezydent A. Duda: Dostawa zestawów Patriot wprowadziła polską armię w nowy świat

To historyczny moment – tak o umowie na dostawę amerykańskich zestawów Patriot dla Polski powiedział prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych zabrał głos podczas uroczystości w PIT Radwar w Warszawie, gdzie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał kontrakt.

W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy, umowa wprowadziła naszą armię i Polskę w zupełnie nowy świat – supernowoczesnej technologii, nowoczesnego uzbrojenia i nowoczesnych środków obronnych.

– My dzisiaj rozpoczynamy wyposażanie polskiej armii w najnowocześniejszy system obrony przeciwlotniczej oraz antyrakietowej średniego zasięgu, jaki w ogóle istnieje na świecie. Co najważniejsze – jest to system sprawdzony. On ma stanowić podstawę obrony powietrznej dla Polski na dziesięciolecia. Oczywiście, trzeba z góry zakładać, że on będzie unowocześniany z upływem lat, to naturalne. Jednak najważniejsze jest to, aby zaistniał, żebyśmy weszli do tej elity krajów, które system obrony powietrzny Patriot posiadają – akcentował Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że podpisanie umów to ogromny krok naprzód dla całego polskiego wojska. Jeżeli mówimy o modernizacji polskiej armii, to właśnie mówimy o tym, że będziemy ją wyposażali w tego typu uzbrojenie – zaznaczył zwierzchnik sił zbrojnych.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował dziś, że za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłacimy 4 miliardy 750 milionów dolarów. Dostawy sprzętu nastąpią od 2022 roku. Negocjacje w tej sprawie trwały blisko trzy lata.

 

RIRM

drukuj