Prezes PiS: Popieram „Konstytucję dla Nauki”; zrobię wszystko, by przeszła

Chciałem bardzo jasno i wyraźnie powiedzieć, że popieram tzw. Ustawę 2.0, Konstytucję dla Nauki – zadeklarował w środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Polityk zapewnił też, że zrobi wszystko, by „ustawa przeszła”.

„Chciałem złożyć pewną ważną deklarację odnoszącą się do bardzo ważnej sprawy, bo polska nauka jest bardzo ważną sprawą” – powiedział Jarosław Kaczyński podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem, szefem resortu nauki Jarosławem Gowinem.

„Sprawa tej ustawy (tzw. Ustawy 2.0, Konstytucji dla Nauki) była i jest przedmiotem różnych kontrowersji, ale chciałem bardzo jasno i wyraźnie powiedzieć, że ja tę ustawę popieram i uczynię wszystko, żeby przeszła” – podkreślił prezes PiS.

W jego ocenie, „podjęcie próby przebudowy, instytucjonalnej naprawy” polskiej nauki jest „bardzo ważne”, po to „aby potencjał ok. 100 tys. polskich naukowców był dużo lepiej, niż w tej chwili wykorzystywany”.

Projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki) byłby pierwszą od ponad 12 lat całościową reformą uczelni. Przewiduje on poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, ścieżce awansu zawodowego, trybie robienia doktoratu. Wśród ważnych kierunkowych zmian zawartych w projekcie Ustawy 2.0 jest m.in. uzależnienie wielu możliwości uczelni) od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych dyscyplinach. Ustawa zgodnie z propozycją resortu nauki ma zacząć obowiązywać od 1 października 2018 r.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj