fot. PAP/EPA

P. Jabłoński: Obserwujemy narastające ruchy wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo napięta. Amerykańskie informacje wywiadowcze wskazują, że rosyjskie plany inwazji zakładają skrajnie brutalny jej przebieg, a celem ma być zmiażdżenie Ukraińców. Na poniedziałek zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).  

W ostatnich dniach doszło do zaostrzenia konfliktu na granicy ukraińskiej. Minister obrony Ukrainy poinformował, że Rosja skoncentrowała ponad 147 tysięcy żołnierzy, w tym siły lądowe, lotnicze i morskie.

– Sytuacja jest bardzo poważna. Obserwujemy narastające ruchy wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Na terytorium Białorusi trwają ćwiczenia wojskowe, które miały zakończyć się wczoraj. Zakończyły się tym, że wojska rosyjskie na razie tam zostają. Prawdopodobieństwo eskalacji rośnie i nasz wschodni sąsiad – Ukraina jest coraz bardziej zagrożony różnego rodzaju działaniami czy to o charakterze militarnym, czy to o charakterze hybrydowym – powiedział Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Polityk podkreślił, że Rada Stała Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), a także szef stałej misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainie podejmą możliwe działania, zapobiegające eskalacji konfliktu.

– Z uwagi na wydarzenia ostatnich godzin oraz wydarzenia, które mają służyć jako prowokacja, która może później usprawiedliwiać w propagandzie rosyjskiej atak, ostrzały, wybuchy, na terytorium tych dwóch tzw. separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy okupowanych nielegalnie – tam dochodziło to tego typu wydarzeń w ostatnich godzinach. Z uwagi na to, co tam się dzieje, w poniedziałek zbierze się Rada Stała Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), a także szef stałej misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainie, który będzie relacjonował, jak sytuacja się rozwija, po to, żeby podjąć wszystkie możliwe działania, aby zapobiec eskalacji – podkreślił Paweł Jabłoński.

 

TV Tram News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl