fot. twitter.com/PLinUkraine

Ukraina: we Lwowie pożegnano Mirosława Rowickiego, założyciela „Kuriera Galicyjskiego”

W Bazylice Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia NMP we Lwowie odbyły się w czwartek uroczystości pogrzebowe Mirosława Rowickiego, założyciela i redaktora naczelnego ukazującego się na Ukrainie polskiego dwutygodnika „Kurier Galicyjski”. Mirosław Rowicki zmarł 9 lipca.

https://twitter.com/PLinUkraine/status/1283749945216991232

Podczas uroczystości ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki odczytał list skierowany do zebranych przez prezydenta Andrzeja Dudę – poinformowała polska placówka dyplomatyczna.

„Żegnamy dziś wspaniałego człowieka, żarliwego patriotę, zasłużonego działacza Solidarności, który z oddaniem walczył o wolną Polskę” – napisał prezydent.

„Żegnamy jednocześnie wybitną postać ukraińskiego życia publicznego, osobę pełną energii, pasji i dobrej woli, która uczyniła ogromnie wiele dla środowiska Polaków mieszkających na Ukrainie oraz dla budowania dialogu, partnerstwa i bliskości między naszymi narodami” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent poinformował o pośmiertnym nadaniu Mirosławowi Rowickiemu Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu jego zasług.

Podczas uroczystości ambasador Cichocki zapowiedział, że coroczny konkurs rodzinnego reportażu historycznego skierowany do młodzieży na Ukrainie będzie nosić imię Mirosława Rowickiego.

Założone przez Rowickiego pismo „Kurier Galicyjski” ukazało się po raz pierwszy w sierpniu 2007 roku, a z czasem rozrosło się do portalu, kanału TV, radia i studia filmowego – czytamy na jego stronie internetowej.

Rowicki był też m.in. inicjatorem spotkań w miasteczku Jaremcze w ukraińskich Karpatach, gromadzących znawców relacji polsko-ukraińskich.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl