fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. W. Gontarski: Unia powinna się skupić na ochronie godności Ukraińców, a waży wartość, czy zginie Ukrainiec, czy zachodni Europejczyk będzie miał ciepło w domu i będzie mógł codziennie korzystać z prysznica

Obecne kierownictwo Unii Europejskiej wystawia sobie jak najgorsze świadectwo moralne. Nie chcę, żeby to było odebrane tak, że mówimy coś przeciwko Unii. My nie występujemy przeciwko Unii, tylko przeciwko naruszaniu prawa w elementarny sposób, bo prawo mówi, że godność człowieka jest najważniejsza. Unia powinna się skupić na ochronie godności Ukraińców, a waży wartość, czy zginie Ukrainiec, czy zachodni Europejczyk (nie chcę wymieniać poszczególnych nacji) będzie miał ciepło w domu i będzie mógł codziennie korzystać z prysznica. Prysznic kontra życie ludzie – do tego doszło obecne kierownictwo Unii Europejskiej – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Waldemar Gontarski, adwokat, były pełnomocnik polski przed TSUE.

Gość „Aktualności dnia” wskazał, że Unia Europejska stawia swoją wygodę ponad ludzkim życiem. Widać to zwłaszcza w egoistycznej postawie państw członkowskich „starej Unii”. Zaznaczył, że jest to postawa nie do przyjęcia, ponieważ wartością nadrzędną zawsze jest godność człowieka – w tym przypadku prawo Ukraińców do życia.

– Unia Europejska ma ostatnio dylemat, że z jednej strony wprowadza zakaz wykonania dekretu prezydenta Rosji, czyli płacenia za ropę w rublach, a z drugiej strony mówi, że nie będzie wykonywała tego zakazu, czyli nie będzie nakładać żadnych sankcji na firmy unijne, które naruszą zakaz wydany przez Unię Europejską. To jest pełna demoralizacja i relatywizacja prawa. Do prawa to się ma tak jak krzesło zwykłe do krzesła elektrycznego. Niestety, egoizmy biorą górę – zwrócił uwagę prawnik.

Unia Europejska obiecała jakiś czas temu wsparcie finansowe dla ukraińskich uchodźców, ale nie dotrzymała obietnicy.

– Ostatnio komisarz ds. wewnętrznych mówił, że pieniędzy w Unii nie było, nie ma i nie będzie – parafrazując naszego polityka w innym kontekście. Tak się wypowiada Unia Europejska. Przypomnijmy, że w 2016 roku sześć miliardów euro znalazło się dla Turcji na obozy dla uchodźców syryjskich, żeby nie dostawali się do Unii Europejskiej. Wtedy Unia potrafiła znaleźć pieniądze – mówił prof. Waldemar Gontarski.

Gość Radia Maryja podkreślił, że środki na pomoc uchodźcom zdecydowanie odciążyłyby budżet państwa i poszczególnych osób. Ukraińcy bowiem otrzymali dużą pomoc od państwa i społeczeństwa polskiego, nieporównywalnie większą do tej, z jaką spotkali się Syryjczycy umieszczeni w tureckich obozach.

– Obecne kierownictwo Unii Europejskiej wystawia sobie jak najgorsze świadectwo moralne. Nie chcę, żeby to było odebrane tak, że mówimy coś przeciwko Unii. My nie występujemy przeciwko Unii, tylko przeciwko naruszaniu prawa w elementarny sposób, bo prawo mówi, że godność człowieka jest najważniejsza. Unia powinna się skupić na ochronie godności Ukraińców, a waży wartość, czy zginie Ukrainiec, czy zachodni Europejczyk (nie chcę wymieniać poszczególnych nacji) będzie miał ciepło w domu i będzie mógł codziennie korzystać z prysznica. Prysznic kontra życie ludzie – do tego doszło obecne kierownictwo Unii Europejskiej – zaznaczył adwokat.

Dodatkowo Unia Europejska mocno zwleka z wypłatą należnych Polsce środków z Funduszu Odbudowy, które także pomogłyby odciążyć polską gospodarkę. Komisja Europejska uzależniła ich wypłatę od spełnienia określonych warunków – „kamieni milowych” – z zakresu tzw. praworządności. Zdaniem rozmówcy Radia Maryja jest to czyste bezprawie, bowiem KE, zgodnie z unijnym rozporządzeniem, miała tylko dwie możliwości: zaakceptować lub odrzucić (z należytym uzasadnieniem) polski Krajowy Plan Odbudowy.

– Nie mieli prawa do zablokowania nam Krajowego Planu Odbudowy, nawet nie kusili się, żeby na siłę wskazać jakąś podstawę prawną. To jest prymat polityki, ideologii nad prawem, a cierpi na tym godność Ukraińców. Nazwijmy rzecz po imieniu i zadajmy pytanie: „Czy Komisja Europejska czeka na wygraną Putina na Ukrainie?” – zwrócił uwagę prof. Waldemar Gontarski.

Do tego dochodzą próby federalizacji Unii Europejskiej, m.in. poprzez postulaty Konferencji o Przyszłości Europy zakładające chociażby likwidację zasady jednomyślności. Propozycjom tym sprzeciwiło się aż 13 państw unijnych, w tym Polska [czytaj więcej].

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl