fot. PAP/Marcin Obara

Premier Portugalii z wizytą w Polsce

Polska i Portugalia są zgodne co do konieczności wspierania Ukrainy i uniezależniania się od węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z szefem portugalskiego rządu. Antonio Costa przebył z wizytą do Warszawy.

Premierzy Polski i Portugalii rozmawiali o pomocy dla Ukrainy oraz polityce energetycznej i bezpieczeństwa. Mateusz Morawiecki przypomniał, że 13 maja obchodziliśmy 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych z Portugalią.

Szef polskiego rządu wskazał, że nasze kraje tak samo postrzegają wojnę na Ukrainie – celem jest jak najszybsze jej zakończenie i wspieranie Kijowa – ekonomiczne, militarne i humanitarne.

– Pomagając Ukrainie, realizujemy nasze wspólne marzenie o zjednoczonym kontynencie od Lizbony do Kijowa. Rozmawialiśmy o specjalnych rozwiązaniach dla Ukrainy, specjalnym statusie i przyspieszonej ścieżce wejścia do UE. Jeśli niektóre kraje Wspólnoty będą gwałtownie protestowały, to będziemy chcieli wypracować odpowiedni pakiet, który będzie atrakcyjny dla Ukrainy i pokaże, że miejsce Kijowa, Ukrainy jest w Unii Europejskiej – zaakcentował Mateusz Morawiecki.

Szef rządu Portugalii wyraził podziw dla polskiej pomocy Ukrainie, także w kontekście przyjmowania uchodźców. Antonio Costa powiedział, że jego kraj chce oprzeć się na odnawialnych źródłach energii i w ten sposób osiągnąć niezależność.

W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, iż Portugalia może przekazać Polsce 50 mln euro na uchodźców z Ukrainy, a także wesprzeć nas w ramach polityki energetycznej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl