fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

W Szafarni trwa 29. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży

18 maja rozpoczął się 29. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Przedsięwzięcie odbywa się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie przybyli młodzi adepci sztuki pianistycznej z całego świata. Zmagania zakończą się 22 maja.

W tegorocznej edycji uczestniczy 55 młodych pianistów reprezentujących 20 krajów. Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się 19 maja i potrwają do 21 maja. Uczestników ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Zasiadają w nim także prof. HunJu Sohnn (Korea Południowa), prof. Ewa Pobłocka (Polska), prof. Alberto Nosé (Włochy), prof. Jordi Benseny Plaza (Hiszpania), prof. Andrzej Tatarski (Polska).

Galę otwarcia uświetnił recital fortepianowy Kamila Pacholca. Plenerowy koncert laureatów odbył się w piątek w samo południe. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny. Organizatorzy zapraszają też na transmisję online na szafarnia.art.pl.

Inspiracją do zorganizowania przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży była niezwykłość muzyki Fryderyka Chopina i jej popularność na całym świecie.

Konkurs, zainicjowany w 1992 roku, pierwotnie miał zasięg ogólnopolski, a od 1993 roku w jego kolejnych edycjach uczestniczą młodzi artyści z całego świata. Na przestrzeni lat w konkursie wystąpili pianiści z ponad 40 krajów, w tym Japonii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Korei, Argentyny, Izraela, Australii i Kanady.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

 

drukuj